آنکوپلاستی ؛ روشی برای ترمیم پستان

آنکوپلاستی چیست؟ لازم است در ابتدا این نکته را ذکر نماییم که امروزه یکی از نوین ترین روش ها برای بهبود ظاهر سینه، روش درمانی تاثیرگذار آنکوپلاستی است. هدف از انجام این روش درمانی برداشتن تومور پستان است. به طور کلی لازم است این نکته را ذکر نماییم که این روش جراحی، ترکیبی از دو عمل جراحی درمانی و زیبایی می باشد که هر دو این عمل، در دو مرحله و در دوفاز جداگانه برای بیماران صورت می گیرند. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا از روش درمانی آنکوپلاستی به طور کامل آگاه شوید.

آنکوپلاستی چیست؟

آنکوپلاستی چیست؟

همان طور که شما عزیزان می دانید در اغلب موارد برای درمان سرطان پستان، جراح ممکن است در مواردی ناچار به برداشتن کامل بافت سینه شود که در صورت بروز این موارد، فرم سینه این افراد با تغییراتی بدی روبرو می شود.

این افراد این امکان را دارند تا با انتخاب روش جراحی انکوپلاستی، علاوه بر درمان سرطان و یا توده سینه، برای اقدامات دیگری مانند بازسازی فرم سینه اقدام نمایند. هدف از انجام این عمل جراحی علاوه بر درمان سرطان سینه، تکمیل بودن اندام و افزایش حس اعتماد به نفس در بیمار است.

در سال های گذشته شاهد این موضوع بودیم،  افرادی که به سرطان سینه مبتلا می شدند، برای درمان بایستی کل و یا قسمتی از سینه این افراد برداشته می شد که این موضوع، ناراحتی و از دست دادن اعتماد به نفس در این افراد را در پی داشت. 

 همچنین در گذشته، فاصله انجام عمل جراحی درمانی و عمل زیبایی سرطان سینه به زمان زیادی نیاز داشت که این موضوع سبب بروز اثرات منفی بر روی افراد می شد که امروزه با پیدایش عمل جراحی انکوپلاستی، تا حد زیادی از این مشکلات جلوگیری شده است.

لازم است بدانید که عمل جراحی انکوپلاستی، از دو واژه انکو + پلاست ساخته شده است که این دو واژه به ترتیب به معنای سرطان و زیبایی ترمیمی هستند. در واقع این روش جراحی درمانی و زیبایی به منظور بهبود سرطان و بهبود ظاهر سینه به کار گرفته می شود.

در نظر داشته باشید که نتایج به دست آمده از روش انکوپلاستی، به موارد متعددی از قبیل: سن بیمار، محل قرارگیری تومور، مرحله پیشروی تومور و … بستگی دارد.

مزایا عمل جراحی انکوپلاستی

همان طور که می دانید در اغلب موارد هدف پزشک، مبارزه با سرطان سینه و بازگشت سلامتی بیمار است اما باید توجه داشته باشید که شکل ظاهری بیمار پس از درمان سرطان سینه بسیار حائز اهمیت است زیرا که این عدم ظاهر مناسب می تواند تاثیرات مخرب و منفی بر روی افراد داشته باشد که این روش درمانی توانسته است تا حد زیادی این عیوب ظاهری را از بین ببرد.

از دیگر مزایای روش درمان عمل جراحی انکوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

  • حذف کامل توده ها سرطان سینه بیمار
  • داشتن دوره نقاهت کوتاه تر نسبت به سایر روش های درمانی
  • حس طبیعی تر در پستان فرد بیمار
  • ایجاد تقارن در بافت سینه ها
مزایا عمل جراحی انکوپلاستی

روش جراحی انکوپلاستی برای چه افرادی گزینه مناسبی است؟

به این نکته توجه داشته باشید که روش درمانی انکوپلاستی برای اغلب زنان که به سرطان سینه مبتلا هستند بسیار گزینه مناسبی است. به طور معمول این عمل جراحی، برای آن دسته از افرادی که سایر عمل های جراحی همانند: لامپکتومی یا ماستکتومی پارشیال را انجام داده اند، بسیار تاثیر گذار است.

لازم است این نکته ار ذکر نماییم که عمل جراحی انکوپلاستی، یک روش عالی برای انواع فرم و شکل های سینه در زنان است اما لازم است بدانید که این روش جراحی، برای آن دسته از زنانی که دارای سینه های بزرگ ترو توده هایی کوچک تری نسبت به سایر افراد هستند گزینه بسیار عالی می باشد.

 در برخی موارد جراحی انکوپلاستی برای افرادی که دارای سینه های کوچکی هستند انجام می شود اما با این شرط که با انجام عمل جراحی لامپکتومی، بخش عمده بافت پستانی بیمار حذف نشده باشد.

از جمله موارد تاثیر گذار در عمل جراحی انکوپلاستی، محل قرار گیری تومور در سینه است.

مراقبت های پس از انکوپلاستی

مراقبت های پس از انکوپلاستی

برای دریافت نتیجه مطلوب از روش جراحی انکوپلاستی، ملزم به رعایت برخی از نکات و مراقبت هایی هستید که از مهم ترین این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

  • پس از انجام عمل جراحی انکوپلاستی، فرد بیمار بایستی مدتی در بخش ریکاوری باشد.
  • تا دو هفته پس از انجام این عمل، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی کاملا ممنوع است.
  • این افراد تا مدتی باید از رژیم غذایی بر پایه مایعات پیروی کنند.
  • افراد پس از انجام عمل انکوپلاستی باید از لباس زیر های نخی و آزاد استفاده کنند.
  • افراد به مدت یک ماه از انجام فعالیت های سنگین بایستی خودداری کنند.

سوالات متداول

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *