انواع ماستکتومی و بهترین روش آن

ماستکتومی یک روش جراحی است که در آن سینه یا قسمتی از آن برداشته می‌شود، معمولاً به دلیل سرطان سینه که عمدتاً زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. انواع مختلفی از ماستکتومی وجود دارد و اعمال هر کدام به هر مورد بستگی دارد.

ماستکتومی ممکن است در موارد زیر انجام شود:

  • زن در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه (ماستکتومی پیشگیرانه) است.
  • مکمل رادیوتراپی و شیمی درمانی برای سرطان سینه ضروری است.
  • زمانی که زن قبلاً در یکی از سینه‌ها سرطان داشته باشد، می‌توان از سرطان سینه در سینه دیگر پیشگیری کرد.
  • زن  برای جلوگیری از پیشرفت بیماری، کارسینوم درجا یا موضعی، که زود کشف شده است، نشان می دهد.
  • تمایل به برداشتن سینه ها وجود دارد، مانند ماستکتومی مردانه.

بنابراین، مهم است که زنان سالانه برای ارزیابی های پیشگیرانه به متخصص زنان مراجعه کنند، یا هر زمان که علائمی که ممکن است نشان دهنده وجود تومور پستان باشد، مانند وجود توده، قرمزی یا وجود ترشح در سینه ها ظاهر شود.

ماستکتومی و درمان سرطان سینه

انواع مختلف روش های ماستکتومی

همانطور که بیش از این گفته شد انواع روش های ماستکتومی، راهی برای درمان سرطان سینه با برداشتن کل سینه با جراحی است. در حال حاضر انواع مختلفی از ماستکتومی وجود دارد که بستگی به نحوه انجام جراحی و میزان برداشتن بافت دارد.

در درمان خط محافظه کارانه، تنها ناحیه ای از پستان که تومور در آن قرار دارد برداشته می شود. در حالی که در ماستکتومی، برداشتن کامل غده پستانی انجام می شود.

بسته به نحوه انجام جراحی و مقدار بافت برداشته شده، چندین نوع مختلف ماستکتومی وجود دارد. که شامل انواع زیر می شود:

ماستکتومی ساده یا کامل

در این نوع از انواع ماستکتومی، جراح کل سینه که شامل نوک سینه، آرئول و پوست می شودرا برمی دارد. بسته به شرایط، ممکن است نیاز به برداشتن برخی از غدد لنفاوی در زیر بغل باشد. اکثر زنان، در صورت بستری شدن در بیمارستان، می توانند روز بعد مرخص شوند.

ماستکتومی محافظ پوست

در این نوع از انواع ماستکتومی بیشتر پوست روی سینه دست نخورده باقی می ماند. فقط بافت سینه، نوک سینه و آرئول برداشته می شود. میزان برداشتن بافت سینه مانند ماستکتومی ساده است و می توان از ایمپلنت یا بافت سایر قسمت های بدن در حین جراحی برای بازسازی سینه استفاده کرد.

بسیاری از زنان ماستکتومی محافظ پوست را ترجیح می دهند زیرا مزیت بافت اسکار کمتر و سینه بازسازی شده طبیعی تر را ارائه می دهد. با این حال، ممکن است برای تومورهای بزرگتر یا نزدیک به سطح پوست مناسب نباشد.

خطر عود سرطان موضعی با این نوع ماستکتومی مانند سایر انواع ماستکتومی است.  

ماستکتومی با حفظ نوک پستان

ماستکتومی نگهدارنده نوک پستان از انواع روش های ماستکتومی محافظ پوست است. بافت سینه برداشته می شود، اما پوست سینه و نوک سینه در جای خود باقی می مانند. پس از این روش می توان بازسازی سینه را انجام داد. در طول این عمل، جراح اغلب بافت پستان زیر نوک پستان (و آرئول) را برمی‌دارد تا مشخص کند که آیا حاوی سلول‌های سرطانی است یا خیر. اگر سرطان در این بافت یافت شود، نوک پستان باید برداشته شود.

این روش برای زنانی که سرطان کوچک و اولیه در نزدیکی قسمت بیرونی سینه دارند، بدون هیچ نشانه‌ای از سرطان روی پوست یا نزدیک نوک پستان، گزینه رایج‌تری است.

مانند هر جراحی دیگری، این نوع از انواع ماستکتومی نیز خطراتی را به همراه دارد. پس از این عمل، نوک پستان ممکن است خون خوبی نداشته باشد که می تواند بافت را آتروفی یا تغییر شکل دهد. از آنجا که اعصاب نیز قطع شده اند، اغلب احساس کمی در نوک پستان باقی می ماند یا اصلاً احساس نمی شود. اگر زنی سینه‌های بزرگ‌تری داشته باشد، نوک پستان ممکن است پس از بازسازی سینه از جای خود خارج شود. در نتیجه بسیاری از پزشکان بر این باورند که این جراحی در زنان با سینه های کوچک تا متوسط ​​موثرتر است. این روش جای زخم کمتر قابل مشاهده است، اما خطر باقی ماندن بافت سینه بیشتری را نسبت به سایر اشکال ماستکتومی نیز دارد. این می تواند خطر ابتلا به سرطان را نسبت به زمانی که ماستکتومی ساده یا ماستکتومی محافظ پوست انجام داده باشید، افزایش دهد.

ماستکتومی رادیکال

در این نوع از انواع ماستکتومی به ندرت انجام می شود. جراح کل سینه، غدد لنفاوی زیر بغل و ماهیچه های سینه ای (دیواره قفسه سینه) زیر سینه را برمی دارد. این جراحی در گذشته بسیار رایج بود، اما جراحی کمتر گسترده (مانند ماستکتومی رادیکال اصلاح شده) نتایج مشابهی را با عوارض جانبی کمتر ارائه می دهد. این عمل هنوز هم ممکن است برای تومورهای بزرگی که به عضلات سینه ای حمله می کنند انجام شود.

ماستکتومی دوبل

هنگامی که هر دو سینه برداشته می شود، به این عمل ماستکتومی دو طرفه می گویند. ماستکتومی مضاعف به عنوان جراحی کاهش خطر در زنان در معرض خطر بسیار بالای سرطان سینه، مانند زنان دارای جهش ژن BRCA انجام می شود . اکثر این ماستکتومی ها، ماستکتومی های ساده هستند، اما برخی ممکن است نوک سینه را حفظ کنند. 

شرایط دیگری وجود دارد که در آن، این نوع از انواع ماستکتومی ممکن است به عنوان بخشی از برنامه درمانی سرطان سینه انجام شود. این کار پس از بررسی دقیق و بحث بین بیمار و تیم مراقبت از سرطان او انجام می شود.

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده

در این نوع از انواع ماستکتومی، ماستکتومی ساده را با برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل ترکیب می کند

درمان های جایگزین ها

انواع ماستکتومی معمولاً برای برداشتن تمام سلول‌های سرطانی سینه انجام می‌شود. بسته به اندازه، موقعیت و نوع سرطانی که دارید، جراح شما ممکن است گزینه های درمانی جایگزینی را پیشنهاد دهد که ممکن است شامل برداشتن توده در پستان (لومپکتومی) و پرتودرمانی، شیمی درمانی (داروهای ضد سرطان) و یا هورمون درمانی باشد.
بهترین جراح پستان مشخص می کند که کدام درمان برای شما مناسب تر است.

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *