ترمیم و بازسازی سینه در اهواز

یکی از سرطان های شایع بین خانم ها، سرطان پستان است که در برخی موارد جراح مجبور است با انجام عمل جراحی، سینه را بردارد. انجام  جراحی ترمیم و بازسازی سینه برای افزایش اعتماد به نفس این بیماران بسیار ضروری است.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و استفاده از تکنیک های جدید،  افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند، می توانند بخشی از سینه خود را حفظ کنند. در روش های جدید فقط  بخشی از سینه که مبتلا به سرطان شده، جدا می شود. برای کامل شدن مراحل درمان قسمت باقیمانده سینه، از پرتودرمانی استفاده می شود.

جراحان سعی می کنند تا قسمت باقیمانده سینه را مانند سینه سالم شکل دهند. البته در مواردی که سرطان پستان پیشرفت زیادی کرده باشد، نمی توان پستان را حفظ کرد. به تمام خانم ها به ویژه خانم های بالاتر از 50 سال توصیه می شود تا معاینات سالانه برای جلوگیری و تشخیص زودهنگام سرطان سینه داشته باشند. ماموگرافی یکی از روش های تشخیص سرطان سینه می باشد.

بیشتر بخوانید=> لیفت سینه

جراحی ترمیم و بازسازی سینه

در مواردی که تمام سینه برداشته می شود، انجام جراحی ترمیم و بازسازی سینه می تواند راه حل مناسبی باشد. زمان انجام این عمل جراحی ممکن است همزمان با برداشتن سینه و یا چند ماه بعد از برداشتن سینه، طی یک جراحی دیگر باشد.

مراحل بازسازی سینه

مزایای انجام جراحی ترمیم و بازسازی سینه

خانم هایی که مجبور به انجام عمل جراحی ماستکتومی شدند، می توانند برای بازگشت شکل ظاهری سینه های خود  جراحی ترمیم و بازسازی سینه را انجام دهند. برخی از خانم ها به دلایل مادرزادی دارای سینه هایی نامتقارن هستند،  این گروه از خانم ها هم می توانند برای ایجاد زیبایی از جراحی استفاده کنند.

 • متقارن ساختن سینه ها
 • خوش فرم کردن سینه ها
 • بازگشت دائمی ظاهر پستان ها
 • توانایی پوشیدن لباس شنا و یا لباس های یوگا
 • بهتر دیده شدن سینه ها بعد از پوشیدن لباس
 • عدم نیاز به استفاده از پروتز خارجی سینه در داخل سوتین
 • افزایش اعتماد به نفس

روش های جراحی ترمیم و بازسازی سینه

 پزشکان متخصص برای جبران سینه برداشته شده از روش های مختلف جراحی ترمیم و بازسازی سینه استفاده می کنند.

 • تزریق چربی
 • استفاده از پروتز سینه یا پستان مصنوعی
 • استفاده از پروتز سینه به همراه بافت هایی از بدن فرد
 • استفاده از بافت های بدن خود فرد به تنهایی

جراحی ترمیم و بازسازی سینه با استفاده از پروتز سینه

برخی بیماران  از جراحی ترمیم و بازسازی سینه با استفاده از پروتز سینه استفاده می کنند. برخی از خانم ها  نمی خواهند اثری از بخیه در قسمت های دیگر بدنشان ایجاد شود. اثر بخیه در قسمت هایی که عمل بافت برداری انجام می شود، باقی می ماند. برخی افراد هم به دلایل مختلف نمی توانند از بافت های بدن خود برای بازسازی سینه استفاده کنند.

جراحی ترمیم و بازسازی سینه با استفاده از پروتز سینه در افرادی که پرتودرمانی را بر روی قفسه سینه  انجام داده اند، روش مناسبی نیست زیرا پوست این افراد خاصیت کشسانی خود را از دست داده است.

کسانی که می خواهند از روش جراحی ترمیم و بازسازی سینه با کمک پروتز استفاده کنند، باید به پزشک خود اطلاع دهند تا پزشک در زمان برداشتن سینه از وسیله ای برای ایجاد اتساع بافتی استفاده کند. استفاده از متسع کننده بافتی در چند جلسه، فضایی را برای جایگذاری پروتز سینه فراهم می کند.

ترمیم و بازسازی سینه با استفاده از پروتز سینه و بافت هایی از بدن خود فرد

برخی افراد برای ایجاد برآمدگی سینه مجبور هستند، قسمت هایی از بافت های سالم از محل دیگری از بدن را بردارند. معمولا پوست و عضله بخش خلفی قفسه سینه در حالیکه عروق به آن وصل است، به سمت جلو بدن برای پر کردن فضای خالی سینه آورده می شود. سپس برای خوش فرم کردن سینه از پروتز در قسمت زیر عضله استفاده می شود.

 جراحی ترمیم و بازسازی سینه با استفاده از پروتز به تنهایی، برای افرادی که پوست کافی بر روی قفسه سینه ندارند و یا تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند، مناسب نیست و باید از بافت های سالم محل دیگری از بدن استفاده شود.

ترمیم و بازسازی سینه با استفاده از بافت های بدن خود فرد به تنهایی

نتیجه این نوع جراحی بازسازی سینه بسیار طبیعی می باشد. در این روش پزشک می تواند از عضله صاف شکم و یا از عضله پشت قفسه سینه برای پر کردن فضای سینه استفاده کند. در جراحی ترمیم سینه که از عضله صاف شکمی استفاده می شود، عضله همراه با پوست و بافت چربی از بخش پایین شکم به سمت سینه انتقال می یابد. در برخی موارد از بافت قسمت داخلی ران و یا بافت چربی باسن هم برای پر کردن فضای خالی سینه استفاده می شود.

البته لازم به ذکر است که از چربی و عضله شکمی جهت ترمیم سینه برای کسانی استفاده می شود که در گذشته  جراحی  های مختلف بر روی شکم انجام نداده باشند. پوست ناحیه شکم باید سالم و دارای خاصیت ارتجاعی باشد. همچنین چربی و پوست به اندازه کافی در قسمت شکم برای بازسازی سینه وجود داشته باشد. انجام این روش جراحی برای افراد سیگاری و مبتلایان به دیابت مناسب نیست.

جراحی ترمیم و بازسازی سینه  با روش تزریق چربی

جراحی ترمیم و بازسازی سینه با روش تزریق چربی،  در موارد خاصی استفاده می شود. انتخاب یک پزشک جراح ماهر و با تجربه برای انجام این تزریق از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

زمان مناسب برای انجام جراحی ترمیمی

زمان مناسب برای انجام جراحی ترمیم و بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • شدت بیماری یا گرید سرطان
 • قرار گرفتن یا نگرفتن بیمار تحت  شیمی درمانی و یا پرتودرمانی
 • وضعیت پستان بیمار در زمان مراجعه به پزشک
 • نتیجه مشورت جراح با آنکولوژیست درباره انجام جراحی

نکات مهم درباره انتخاب روش مناسب برای جراحی بازسازی سینه

برای انجام جراحی ترمیم و بازسازی سینه باید با پزشک خود مشورت کنید تا روش مناسب برای شما انتخاب شود. تصمیم نهایی را بر عهده پزشک جراح خود بگذارید زیرا پزشک با تجربه کاری خود بهترین روش را انتخاب خواهد کرد. مواردی که در زمان انتخاب روش مناسب برای ترمیم سینه در نظر گرفته می شود، عبارتند از:

 • وضعیت سلامتی بیمار
 • عدم مصرف سیگار
 • مصرف داروهای خاص
 • نوع روش برداشتن سینه، ماستکتومی یا لامپکتومی
 • تحت درمان  شیمی درمانی یا پرتودرمانی
 • میزان بافت های بدن که در افراد لاغر، بافت چربی اضافی برای ترمیم در دسترس نیست.
 • اندازه سینه ها
 • اندازه و موقعیت توده سرطانی

کلام آخر

پزشک جراح برای  جراحی ترمیم و بازسازی سینه، توصیه هایی به بیمار می کند که باید قبل از عمل انجام شود. ترک سیگار، پرهیز از مصرف خودسرانه ویتامین ها و یا داروهای گیاهی، پرهیز از مصرف داروهای رقیق کننده خون و ناشتا بودن قبل از عمل مواردی است که باید به دقت رعایت شود.

بیشتر بخوانید=> هزینه بازسازی سینه

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *