تشخیص سرطان سینه

ممکن است پس از غربالگری معمول پستان، سرطان سینه شما تشخیص داده شود، یا ممکن است علائمی داشته باشید که به پزشک عمومی خود مراجعه کرده اید.

اقدامات لازم برای تشخیص سرطان سینه

برای تشخیص سرطان سینه شما علاوه بر مراجعه به پزشک عمومی باید برای اطمینان بیشتر به متخصص پستان و کلینیک های تخصصی سرطان مراجعه کنید. به طور کلی اقدامات لازم جهت تشخیص سرطان سینه شامل موارد زیر می شود:

مراجعه به پزشک عمومی

در صورت مشاهده علائم سرطان سینه، مانند یک توده غیر معمول در سینه یا هر تغییری در ظاهر، احساس یا شکل سینه‌ها، در اسرع وقت به پزشک عمومی مراجعه کنید.

پزشک عمومی شما را معاینه خواهد کرد. اگر فکر کنند علائم شما نیاز به ارزیابی بیشتر دارد، شما را برای تشخیص سرطان سینه به بهترین متخصص پستان  ارجاع می دهند.

آزمایشات در کلینیک سرطان سینه

اگر به سرطان سینه مشکوک هستید، یا به دلیل علائم خود یا به دلیل اینکه ماموگرافی یک ناهنجاری را نشان داده است، برای آزمایشات بیشتر و تشخیص سرطان سینه به کلینیک تخصصی سرطان پستان ارجاع خواهید شد.

راه های تشخیص سرطان سینه

اگر مشکوک به سرطان پستان هستید می توانید با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مختلف به تشخیص سرطان پستان بپردازید. راه های مختلفی برای تشخیص سرطان پستان وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم

ماموگرافی و سونوگرافی سینه

اگر علائمی دارید و توسط پزشک عمومی به بخش تخصصی پستان ارجاع داده شده اید، احتمالاً از شما خواسته می شود برای تشخیص سرطان سینه تا ماموگرافی انجام دهید، که یک عکس رادیوگرافی از سینه شما است. همچنین ممکن است نیاز به اسکن سونوگرافی داشته باشید .

اگر سرطان از طریق برنامه غربالگری پستان NHS تشخیص داده شد، ممکن است نیاز به ماموگرافی یا سونوگرافی دیگر داشته باشید.

ماموگرافی و سونوگرافی سینه

پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که فقط در صورتی که زیر 35 سال سن دارید، سونوگرافی سینه انجام دهید. این به این دلیل است که زنان جوان سینه های متراکم تری دارند، به این معنی که ماموگرافی به اندازه سونوگرافی در تشخیص سرطان موثر نیست.

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از داخل سینه‌ها استفاده می‌کند و هر گونه توده یا ناهنجاری را نشان می‌دهد.

متخصص پستان شما همچنین ممکن است در صورت نیاز به دانستن اینکه آیا یک توده در سینه شما جامد است یا حاوی مایع است، سونوگرافی سینه را پیشنهاد کند.

بیوپسی

بیوپسی  جایی است که نمونه ای از سلول ها از سینه شما گرفته می شود و برای بررسی سرطانی بودن آن و تشخیص سرطان سینه آزمایش می شود.

همچنین ممکن است نیاز به اسکن و آزمایش سوزن بر روی غدد لنفاوی زیر بغل داشته باشید تا ببینید آیا این غدد نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند یا خیر.

نمونه‌برداری را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد و نوع شما به دانسته‌های پزشک در مورد وضعیت شما بستگی دارد.

بیوپسی سوزنی

بیوپسی سوزنی رایج ترین نوع بیوپسی است. نمونه ای از بافت از توده ای در سینه با استفاده از یک سوزن بزرگ گرفته می شود.

ممکن است برای تشخیص سرطان سینه در این روش یک بی حس کننده موضعی داشته باشید، به این معنی که در طول عمل بیدار خواهید بود، اما سینه شما بی حس می شود.

پزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که یک بیوپسی سوزنی هدایت شونده انجام دهید، که معمولاً با سونوگرافی یا اشعه ایکس یا گاهی اوقات MRI هدایت می شود تا تشخیص دقیق و قابل اعتمادتری از سرطان سینه به دست آورید.

بیوپسی سوزنی پستان

این همچنین می تواند آن را از هر گونه تغییر غیر تهاجمی، به ویژه کارسینوم مجرای درجا (DCIS) متمایز کند.

بیوپسی به کمک خلاء

بیوپسی با کمک خلاء، که به عنوان بیوپسی ماموتوم نیز شناخته می شود، نوع دیگری از بیوپسی برای تشخیص سرطان سینه است. در طول عمل، یک سوزن به یک لوله ساکشن ملایم متصل می شود که به گرفتن نمونه و پاکسازی هرگونه خونریزی از ناحیه کمک می کند.

آسپیراسیون سوزنی

آسپیراسیون سوزنی ممکن است برای آزمایش نمونه ای از سلول های پستان برای سرطان یا تخلیه یک توده کوچک پر از مایع (کیست خوش خیم) استفاده شود.

پزشک شما از یک سوزن کوچک برای استخراج نمونه ای از سلول ها، بدون برداشتن هیچ بافتی استفاده می کند.

آزمایشات لازم برای تشخیص سرطان سینه

اگر تشخیص سرطان سینه تایید شود، آزمایشات بیشتری برای تعیین مرحله و درجه سرطان و بهترین روش درمانی مورد نیاز خواهد بود.

اسکن و اشعه ایکس

سی تی اسکن، اشعه ایکس قفسه سینه و اسکن اولتراسوند کبد ممکن است برای بررسی گسترش سرطان مورد نیاز باشد. همچنین اسکن ام آر آی سینه ممکن است برای روشن شدن نتایج یا ارزیابی وسعت وضعیت سینه مورد نیاز باشد.

اگر پزشک فکر می‌کند که سرطان به استخوان‌های شما سرایت کرده است، ممکن است نیاز به اسکن استخوان داشته باشید. قبل از انجام اسکن استخوان، ماده ای حاوی مقدار کمی پرتو به نام ایزوتوپ به ورید بازوی شما تزریق می شود.

اگر استخوان شما تحت تأثیر سرطان قرار گرفته باشد، این ماده جذب می شود. نواحی آسیب دیده استخوان به صورت نواحی برجسته در اسکن استخوان نشان داده می شوند.

آزمایش هایی برای تعیین انواع خاص درمان

همچنین به آزمایشاتی برای تشخیص سرطان سینه نیاز دارید که نشان دهد آیا سرطان به انواع خاصی از درمان پاسخ می دهد یا خیر. نتایج این آزمایش ها می تواند تصویر کامل تری از نوع سرطان شما و نحوه درمان سرطان سینه را به پزشکان ارائه دهد.

در برخی موارد، سلول های سرطان سینه می توانند توسط هورمون هایی که به طور طبیعی در بدن شما وجود دارند، مانند استروژن و پروژسترون، تحریک شوند.

در این صورت، سرطان ممکن است با توقف اثرات هورمون ها یا با کاهش سطح این هورمون ها در بدن شما درمان شود. این به عنوان هورمون درمانی شناخته می شود.

آزمایش تشخیص سرطان سینه

در طول آزمایش گیرنده هورمونی، نمونه‌ای از سلول‌های سرطانی از پستان شما گرفته می‌شود و آزمایش می‌شود تا ببینیم آیا به استروژن یا پروژسترون پاسخ می‌دهند یا خیر.

اگر هورمون بتواند با استفاده از یک گیرنده هورمونی به سلول های سرطانی بچسبد، آنها به عنوان گیرنده هورمون مثبت شناخته می شوند.

در حالی که هورمون ها می توانند رشد برخی از انواع سرطان سینه را تشویق کنند، انواع دیگر توسط پروتئینی به نام گیرنده ۲ فاکتور رشد اپیدرمی انسانی (HER2) تحریک می شوند.

این نوع سرطان ها را می توان با استفاده از آزمایش HER2 تشخیص داد و با داروهایی که اثرات HER2 را مسدود می کند، درمان می شوند. این به عنوان درمان هدفمند شناخته می شود.

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *