درمان سرطان سینه با عمل جراحی لامپکتومی در اهواز

یکی از روش‌های درمان سرطان سینه، عمل جراحی لامپکتومی سینه یا جراحی برداشتن بافت سرطانی پستان است. در این عمل، بخشی از بافت های سینه و نواحی اطراف آن که حاوی تومور است، برداشته می شوند. این جراحی اغلب در مواردی که تومور در مرحله اول یا دوم و با ابعاد کوچک همراه باشد، انجام می‌شود.

هدف اصلی از انجام جراحی سینه لامپکتومی یا جراحی برداشتن بافت سرطانی پستان، حذف کامل تومور است. لازم است بدانید که در مواردی بعد از جراحی، جهت نابود کردن باقیمانده‌ی سلول‌های سرطانی، ممکن است نیاز به درمان‌های دیگری مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی داشته باشید.

مزایای عمل جراحی لامپکتومی سینه

این روش درمانی برای درمان سرطان سینه برای آن دسته از بیمارانی که ترس از دست دادن سینه های خود را دارند بسیار مفید است زیرا که در جراحی لامپکتومی، بافت سینه برای بیمار برداشته نمی شود.

لامپکتومی سینه، برای بیمارانی که دارای توده های بسیار کوچک و نزدیک به هم هستند انجام می شود. در این عمل جراحی، پزشک، با استفاده از این روش میتواند جهت درمان تومور، بدون نیاز به تخلیه کامل سینه ها اقدام کند.

از دیگر مزایای این روش، میتوان به اعمال تغییرات و یا بازسازی جزئی سینه توسط جراحان پلاستیک در طول عمل لامپکتومی که به عنوان عمل جراحی توکوپلاستیک شناخته می شود اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:بهترین جراح پستان

عمل جراحی لامپکتومی با چه عوارض هایی همراه است؟

جراحی برداشتن بافت سرطانی پستان همانند سایر عمل های درمانی دارای تعدادی مزایا و معایب است. در مطالب فوق به مزایای عمل لامپکتومی اشاره کردیم اما اینک قصد داریم معایب این روش درمانی را ذکر نماییم.

عوارض عمل لامپکتومی عبارتند از :

 • آسیب رساندن به اندام های مجاور همانند ریه و غدد لنفاوی
 • تفاوت در اندازه سینه ها
 • باز شدن و یا بروز عفونت در محل برش داده شده جراحی
عوارض عمل جراحی لامپکتومی

چه طور می توانیم از بروز عوارض های عمل جراحی لامپکتومی جلوگیری کنیم؟

لازم است بدانید که با رعایت تعدادی از نکات و دستورالعمل هایی تا حد زیادی می توانید از ابتلا به عوارض های لامپکتومی جلوگیری کنید که این موارد عبارتند از:

 • داشتن محدودیت هایی در رژیم غذایی و لایف استایل خود.
 • در صورتی که باردار و یا شیرده هستید، این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت بروز علایمی همانند خونریزی، تب، افزایش درد یا قرمزی زخم، تورم در اولین فرصت به اورژانس نزدیک ترین بیمارستان مراجعه کنید.
 • داروهای تجویز شده را به طور دقیق و مطابق با دستورالعمل پزشک خود مصرف نمایید.
 • پزشک در مواردی ممکن است تمریناتی را جهت به حرکت درآوردن بازوهای شما بعد از عمل به شما آموزش دهد که هدف از انجام این تمرینات، جلوگیری از سفتی شانه ها و بازو ها در سمتی که لامپکتومی انجام داده اید است.
 • در مواردی ممکن است جراح، جهت خارج کردن مایعات اضافی پس از جراحی لامپکتومی در محل بخیه ها، درن قرار داده باشد که این درن ها لازم است در جای خود به مدت 2 هفته باقی بمانند.
 • لازم است در روز چند بار برای خارج کردن مایعات موجود در درن اقدام نمایید که پزشک شما در این زمینه توضیحات لازم را خواهد داد.
 • توجه داشته باشید که بعد از انجام دادن عمل جراحی لامپکتومی، بایستی از سوتین ها مخصوصی جهت کاهش هرگونه حرکت زیاد در محل جراحی و پیشگیری از بروز درد استفاده کنید.
 • اگر پس از انجام عمل جراحی لامپکتومی، استراحت کافی داشته باشید، خیلی زود میتواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

آیا بعد از جراحی لامپکتومی ظاهر سینه تغییر می کند ؟

عده ای از افراد دچار این ابهام هستند که پس از عمل لامپکتومی ظاهر سینه تغییر می کند؟ در عمل لامپکتومی،  برخلاف ماستکتومی، تنها قسمتی از سینه فرد بیمار که تبدیل به سلول های غیر طبیعی شده اند، تخلیه می شود.

به طور کلی در عمل جراحی لامپکتومی، شکل کامل پستان ها و نواحی اطراف آن، از بین نمی روند اما در مواردی ممکن است در این نواحی زخم و یا تغییر شکلی ایجاد شود که با استفاده از متدهای زیبایی از قبیل: لیفت سینه ، پروتز میتوان این تغییرات و نواقص را به طور کامل برطرف کرد.

در طول عمل جراحی لامپکتومی چه می گذرد؟

به طور کلی عمل جراحی لامپکتومی حدود 15 تا 40 دقیقه زمان می برد. در این عمل جراحی، جراح با استفاده از اسکالپل الکتریکی که از گرما برای به حداقل رساندن خونریزی استفاده می شود عمل جراحی را برای شما انجام می دهد.اغلب جراحان در عمل لامپکتومی،  از برش های منحنی شکل (مانند لبخند یا اخم) جهت تسریع بهبودی بیمار استفاده می کنند.

عمل لامپکتومی سینه

آیا لامپکتومی سینه باعث کاهش حساسیت سینه می‌شود؟

بله، لامپکتومی سینه ممکن است در مواردی باعث کاهش حساسیت سینه می شود. در این جراحی، بخشی از بافت سینه برای برطرف کردن سرطان برداشته می شود از این رو،  این عمل می‌تواند منجر به کاهش حساسیت در سینه فرد بیمار شود.

بیشتر بخوانید: ترمیم و بازسازی سینه

آیا لامپکتومی سینه برای همه بیماران مناسب است؟

پاسخ به این سوال خیر است زیرا که لامپکتومی سینه برای همه بیماران مناسب نیست. این روش درمانی بستگی به شرایط بیمار دارد، به عنوان مثال، برای برخی بیماران بهتر است به جای عمل لامپکتومی،  جراحی سینه کامل یا(Mastectomy) انجام شود.

عواملی که بر تصمیم پزشک در انتخاب روش درمانی تاثیر گذار هستند عبارت اند از:

 • نوع سرطان (بیضی‌شکل، دارای پروژسترون و استروژن و یا HER2)
 • مرحله سرطان (چهار مرحله‌ای که به مرور زمان، سرطان به سایر اجزاء بدن گسترش یافته باشد)
 • سن و سلامتی بیمار
 • اندازه و موقعیت تومور

بنابراین، برای انتخاب روش درمانی مناسب برای درمان سرطان پستان، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.  

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *