مراقبت های بعد از ماستکتومی

مراقبت های بعد از ماستکتومی چیست؟ پس از ماستکتومی، استراحت کامل بسیار مهم است. به طور معمول، به بیماران توصیه می‌شود که حدود 4 تا 6 هفته بعد از جراحی به استراحت کامل بپردازند. این زمان برای بهبود، ترمیم و بازگشت راحت به فعالیت‌های روزمره ضروری است. بعد از گذشت چند روز از جراحی، بیمار می‌تواند فعالیت‌های فردی را به آرامی شروع کند. البته، بیمار باید از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین تا حدود 2 ماه بعد از جراحی خودداری کند. علاوه بر خودداری از انجام ورزش‌های سنگین، باید از  بلند کردن اشیاء سنگین وزن و هرگونه فعالیتی که ممکن است باعث تنش و فشار بر ناحیه جراحی شود، خودداری گردد. در سطرهای زیر، بیشتر در این مورد توضیح می‌دهیم.

مراقبت های بعد از ماستکتومی

نحوه خوابیدن

بعد از جراحی سرطان سینه، هیچ وقت به سمت سینه جراحی شده نخوابید. این کار به منظور جلوگیری از ورم و ایجاد مشکل “لنف ادم” است که ممکن است در ناحیه جراحی رخ دهد. در صورتی که تنها غدد لنفاوی نگهبان برداشته شده باشد، این محدودیت کمتر خواهد بود.

بخیه و بهداشت آن

بعد از جراحی سرطان سینه باید به محل بخیه‌ها و بهداشت آن‌ها توجه کرد تا از عفونت و التهاب در محل زخم‌ها جلوگیری شود. در اکثر موارد، بخیه‌های استفاده شده در عمل جراحی سرطان پستان از نوع جذبی هستند، به این معنی که نیازی به کشیدن آن‌ها نیست.

دارو

بعد از جراحی سینه پزشک داروهایی را تجویز می‌کند. برای کم شدن درد در روزهای ابتدایی بعد از عمل، پزشک مسکن تجویز می‌کند که باید در زمان مشخص و مقدار تعیین شده استفاده گردد. همچنین، داروهای آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت در محل برش تجویز می‌شود که به طور مرتب باید مصرف شود.

بعد از عمل برداشتن سینه، از خوردن داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین باید پرهیز کرد و برای مصرف دوباره آن‌ها، باید نظر پزشک را جویا شد. برای اطلاعات بیشتر درباره داروهای مصرفی، حتما از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از پروتز سینه

دارو و مراقبت های بعد از ماستکتومی

ورزش بعد از ماستکتومی

یکی از مراقبت ‌های بعد از ماستکتومی، انجام یا عدم انجام ورزش است. از آنجا که در  جراحی‌های فعلی، زیر بغل را کمتر دست‌کاری می‌کنند، حرکت دادن دست محدودیت زیادی ندارد. بیمار می‌تواند دست خود را حرکت دهد و دستانش را بالا ببرد. طبق آن چیزی که پزشکان توصیه می‌کنند، بهتر است بیمار دست را از ناحیه شانه حرکت دهد، چون مفصل شانه حساس است و خیلی زود خشک می‌شود. بنابراین، یکی از مراقبت‌های لازم بعد از عمل سرطان سینه، انجام حرکات و نرمش‌های دست و شانه در سمتی که عمل انجام شده است، خواهد بود. انجام این نرمش‌ها از خشک شدن شانه جلوگیری می‌کند.

تمرینات ورزشی پس از ماستکتومی:

  • باید از انجام برخی از ورزش‌ها مانند ایروبیک و دویدن تا بهبودی کامل پرهیز نمود.
  • تمرینات بازو: پزشک ممکن است به شما تمریناتی برای انعطاف‌پذیری و قدرت بازوها توصیه کند
  • پیاده‌روی: شروع به پیاده‌روی با زمان و مسافت کوتاه کنید  و سپس زمان و مسافت را افزایش دهید. پیاده‌روی گردش خون را افزایش داده و از بروز ذات‌الریه و یبوست پیشگیری می‌کند.
  • تمرینات بازو بعد از برداشت غدد لنفاوی زیر بغل: اگر غدد لنفاوی زیر بغل شما برداشت شده است، پزشک تمرینات خاصی برای قدرت بازو به شما توصیه می‌کند.
  • بعد از 3 تا 6 هفته که از زمان جراحی گذشت، می‌توانید ورزش کنید.

بیشتر بخوانید: درمان سرطان سینه

ورزش و مراقبت های بعد از ماستکتومی

تغذیه و رژیم غذایی بعد از عمل ماستکتومی

یکی دیگر از مراقبت ‌های بعد از ماستکتومی، تغذیه و رژیم غذایی است. بعد از عمل برداشتن سینه، رژیم خاص یا محدودیت غذایی وجود ندارد. در صورتی که فرد به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون مبتلا باشد باید طبق تجویز پزشک خود، رژیم غذایی خاص را رعایت کند. نکته‌ی تکمیلی آنکه، مصرف مواد غذایی مانند ادویه‌ها و غذاهای تند و سیر و پیاز که موجب رقیق شدن خون می‌شوند را باید محدود کرد.

نگهداری درن

در اکثر مواقع بعد از جراحی برداشتن سینه، بیماران “درن” دارند تا ترشح را از زخم تخلیه کند. هر روز باید درن را تخلیه نمود، مگر اینکه پزشک بخواهد میزان ترشح جمع شده را ارزیابی کند.

حمام کردن بعد از ماستکتومی

بعد از عمل برداشتن سینه، تا زمانی که درن در محل جراحی قرار دارد، باید طوری حمام کرد که درن خیس نشود. اگر درن خیس شود، بروز مشکلاتی چون عفونت، خارج شدن درن از محل خود و کشیده شدن آن وجود دارد. ( تا زمانی که درن و بخیه در محل جراحی وجود دارد نباید به طور کامل حمام کنید).

بیشتر بخوانید: فیبروآدنوم پستان

تغذیه و مراقبت های بعد از ماستکتومی

پانسمان

مراقبت از بانداژ و پانسمان بر روی محل برش ها بعد از جراحی سرطان سینه بسیار مهم است. در زمان مراقبت از بانداژ و پانسمان، نکات زیر را رعایت کنید:

  • از دستورات پزشک خود درباره تعویض پانسمان و بانداژ پیروی کنید. پزشک زمان و نحوه تعویض پانسمان را به شما می‌گوید.
  • به دقت دست‌های خود را قبل از لمس پانسمان و بانداژ بشویید، تا از بروز عفونت پیشگیری شود.
  • در صورتی که پزشک استفاده از سوتین مخصوص پانسمان بعد از ماستکتومی را تجویز نموده از سوتین مناسب استفاده کنید تا پانسمان درست روی محل برش قرار بگیرد.
  • در صورت داشتن درن یا ترشحات زیاد از زخم، باید به پزشک خود گزارش دهید.

نتیجه‌گیری

مراقبت های بعد از ماستکتومی، بسیار مهم است. بعد از جراحی باید از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین خودداری کرد، به موقع پانسمان را تعویض کرد، داروهای تجویز شده توسط پزشک را به طور مرتب مصرف نمود، مراقب جا به جا شدن درن بود و… . برای دریافت اطلاعات بیشتر متن مقاله را بخوانید.

سوالات متداول

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *