مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت ‌های پس از پروتز سینه نقش حیاتی در نتیجه عمل و جلوگیری از ایجاد عوارض دارند. پروتز سینه یک عمل جراحی زیبایی محبوب است که با هدف افزایش حجم و اندازه سینه‌ها انجام می‌شود. به همان اندازه که انتخاب نوع و برند پروتز، انتخاب مرکز یا کلینیک جراحی و تجربه متخصص جراح ، تاثیر مستقیم بر نتیجه عمل دارد مراقبت‌های بعد از پروتز سینه نیز همان ‌قدر مهم هستند. بعد از عمل، باید مراقبت‌های لازم را انجام داد تا عوارض و ریسک‌های ممکن کاهش یابند. در این نوشته، به بررسی مراقبت های لازم پس از جراحی پروتز سینه می‌پردازیم.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

مراقبت‌ های بعد از پروتز سینه چیست؟

لازم است بعد از پروتز سینه، یکسری مراقبت‌های لازم را انجام داد. در پاراگراف‌های بعدی، راجع به این مراقبت‌ها صحبت می‌کنیم.

مراقبت های هفته اول بعد از جراحی پروتز سینه

  • مراقبت های بعد از پروتز سینه در هفته اول:

درد، تورم و کبودی در هفته اول پس از جراحی پروتز سینه طبیعی هستند. همچنین، احتمال نشت مایعات از محل زخم نیز وجود دارد. در هفته اول، بیمار باید مسکن و داروهای ضد التهاب مصرف کند و بازوهای خود را تا حد امکان حرکت ندهد. استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. اما استفاده از کمپرس گرم و آسپرین در این دوران توصیه نمی‌شود.

در هفته اول پس از جراحی پروتز سینه، خوابیدن روی پهلو و شکم ممنوع است و بیمار باید در حالت نشسته بخوابد. می‌توانید از بالش استفاده کنید تا زاویه کمر را تنظیم کنید و سینه، سر و کمر بالاتر قرار بگیرند. همچنین، در اطراف بیمار بالش قرار داده شود تا از چرخش به طرفین جلوگیری شود. در هفته اول، باید از آغوش گرفتن نوزاد و انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین خودداری کنید. مهم است که دستورات پزشک را رعایت کرده و استراحت کافی داشته باشید. در صورت بروز هرگونه ناراحتی یا سوال، به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی سینه در اهواز

مراقبت های هفته دوم بعد از جراحی پروتز سینه

  • مراقبت های بعد از پروتز سینه در هفته دوم:

در هفته دوم پس از جراحی پروتز سینه، درد و تورم نسبت به هفته اول کاهش می‌یابند و بیمار به تدریج به حضور پروتز سینه عادت می‌کند. در این مرحله، می‌توان مصرف مسکن را قطع کرد، مگر اینکه پزشک خود دستور دیگری داده باشد. با این حال، همچنان باید از انجام فعالیت‌هایی که موجب افزایش گردش خون در بدن می‌شوند، خودداری کرد. این موارد شامل خودداری از انجام ورزش‌های سنگین و حمام‌ آب گرم است.

مراقبت های بعد از پروتز سینه، هفته اول

مراقبت های هفته سوم بعد از لیفت و پروتز سینه

  • مراقبت های بعد از پروتز سینه در هفته سوم:

در هفته سوم پس از جراحی پروتز سینه، تورم و نیاز به مسکن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را آغاز کند. افراد شاغل می‌توانند به محیط کار خود بازگردند. برای بیماران، پیاده‌روی روزانه به مدت ۳۰ دقیقه مجاز است. با این حال، همچنان باید از فعالیت‌های سنگین و راه رفتن بیش از حد خودداری کنید تا بهبودی به طور کامل حاصل شود.

بیشتر بخوانید: ماستکتومی

مراقبت های هفته چهارم بعد از لیفت و جراحی پروتز سینه

  • مراقبت های بعد از پروتز سینه در هفته چهارم:

در هفته چهارم پس از جراحی پروتز سینه، بی‌حسی به طور کامل از بین می‌رود و اعصاب سینه فعال می‌شوند. حس سوزن سوزن شدن سینه‌ها یک ماه پس از عمل طبیعی است، اما دردی ندارد و نیازی به مصرف مسکن نیست. در پایان هفته چهارم، بخیه‌ها کشیده می‌شوند و این یک نشانه خوب برای بهبودی است. انجام فعالیت‌های روزمره در هفته چهارم مانعی ندارد، اما افرادی که برای کار خود نیاز به فعالیت بدنی دارند، بهتر است با پزشک جراح خود مشورت کنند. البته، همچنان باید از انجام فعالیت‌های سنگین به عضلات سینه، بازو، شانه و شکم فشار وارد می‌کند، خودداری کرد. همچنین، بلند کردن اجسام سنگین نیز توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع پروتز سینه

مراقبت های هفته پنجم تا هفتم بعد از لیفت و پروتز سینه

  • مراقبت های بعد از پروتز سینه هفته پنجم تا هفتم:

در این بازه زمانی، درد و تورم کاملا برطرف شده و بیمار قادر به انجام فعالیت‌های عادی خود است. جای زخم عمل نیز بهبود یافته است. همچنین، حس گرفتگی قفسه سینه ناشی از وجود پروتز نیز کاملا برطرف می‌شود و بدن بروتز را به‌عنوان یک عضو طبیعی می‌پذیرد. محدودیت حرکات ورزشی بعد از هشت هفته برداشته می‌شود، البته بهتر است با حرکات ورزشی سبک و ساده شروع کنید. اما همچنان توصیه می‌کنیم با پزشک خود مشورت کنید تا برنامه ورزشی مناسب برای شما تنظیم شود. این موضوع اجازه می‌دهد تا بدن به تدریج به فعالیت‌های ورزشی سنگین عادت کند.

هفته دوم مراقبت های بعد از پروتز سینه

نتیجه‌گیری

مراقبت‌های بعد از جراحی پروتز سینه بسیار حائز اهمیت است. بعد از انجام جراحی پروتز سینه باید طبق توصیه پزشک خود، مراقبت‌های لازم را انجام دهید. در این دوران، باید از انجام فعالیت‌های سنگین روزانه و ورزشی خودداری کنید، از کمپرس گرم و آسپرین در این دوران استفاده نکنید و بازوهای خود را تا حد امکان حرکت ندهید.

سوالات متداول

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *