ژنیکوماستی چیست + علائم

تشخیص ژنیکوماستی بیشتر بر اساس شرح حال و معاینه فیزیکی است. این شامل معاینه کل بدن برای بررسی سایر ناهنجاری ها است. ارزیابی توسط متخصص غدد، از جمله آزمایش خون، ممکن است در شرایط خاصی ضروری باشد.

اگر مشخص شود که ژنیکوماستی به دلیل یک عامل شناخته شده مانند یک دارو است، پزشک اولیه ممکن است امکان رسیدگی مستقیم به آن عامل را ارزیابی کند. اگر تصور می شود که به دلیل یک ناهنجاری هورمونی یا سایر شرایط پزشکی باشد، ابتدا باید آن ناهنجاری یا شرایط را درمان کرد.

ژنیکوماستی چیست

ژنیکوماستی تورم بافت پستان در پسران و مردان است. این عارضه می تواند روی یک یا هر دو سینه تأثیر بگذارد. این عارضه بسیار رایج است، به طوری که بیش از نیمی از پسران در دوران بلوغ این عارضه را تجربه می کنند و معمولاً با افزایش سن آنها از بین می رود. حدود 1 مرد بالغ از 3 مرد دچار ژنیکوماستی در دوران بزرگسالی می شوند. با این حال ، اگر ژنیکوماستی باعث خجالت، شرم و یا کاهش اعتماد به نفس برای شما شود، می توان آن را با دارو یا جراحی پلاستیک درمان کرد.

ژنیکوماستی چیست

علائم ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی باعث بزرگ شدن سینه ها می شود. تورم از زیر نوک پستان به بیرون از ناحیه سینه گسترش می یابد. گاهی اوقات این تورم می تواند کاملاً لطیف باشد. ژنیکوماستی می تواند باعث کشیده شدن پوست تیره اطراف نوک پستان شود. ژنیکوماستی با افزایش حجم سینه در مردان که ناشی از اضافه وزن رخ می دهد، متفاوت است. زیرا این افزایش حجم به دلیل تجمع چربی بیش از حد در سینه ها می باشد. همچنین ژنیکوماستی با سرطان پستان مردان متفاوت است. معمولاً ژنیکوماستی عارضه نگران کننده و جدی تلقی نمی شود، اگرچه بسیاری از مردان این بیماری را شرم آور می دانند و تمایل دارند نسبت به درمان آن اقدام کنند.

بیشتر بخوانبد=> زیباسازی سینه با لیفت سینه

علت ژنیکوماستی

ژنیکوماستی اغلب در اثر عدم تعادل طبیعی بین هورمون های استروژن و تستوسترون، به طور ویژه در دوران بلوغ ایجاد می شود. این عارضه همچنین می تواند ناشی از مصرف داروهایی باشد که هورمون ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این موارد شامل استروئید های آنابولیک، داروهای قلبی، آنتی بیوتیک ها، دارو های شیمی درمانی و برخی از دارو های مورد استفاده برای درمان افسردگی، فشار خون بالا، زخم معده و سرطان پروستات است. ماری جوانا و الکل نیز می توانند باعث بزرگ شدن بافت پستان شوند.

پزشک شما می تواند به شما توصیه کند که آیا متوقف کردن دارو ممکن است به ژنیکوماستی کمک کند یا خیر، اما هرگز بدون مراجعه به پزشک، مصرف دارو را متوقف نکنید.

سایر دلایل این عارضه عبارتند از شرایط ژنتیکی نادر مانند سندرم کلاین ‌فلتر، بیماری کلیوی یا کبد یا تومورهای موجود در بیضه ها یا غده آدرنال یا غده فوق کلیوی است. بعضی اوقات به دلیل تولید بیش از حد هورمون پرولاکتین در غده هیپوفیز ایجاد می شود. این امر می تواند به دلیل وجود تومور، مصرف داروهای روانپزشکی یا ضد تهوع، داشتن تیروئید کم کار، نارسایی کلیه یا کبد یا استفاده از ماری جوانا اتفاق بیفتد.

در نوزادان، ژنیکوماستی در اثر استروژن از مادر ایجاد می شود. بافت پستان به تدریج با سن 6 ماهگی از بین می روند، اما در بعضی از نوزادان می توانند دوام بیشتری داشته باشند.

در پسران نوجوان ، ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی دوران بلوغ است. ژنیکوماستی در بسیاری از پسران در دوران بلوغ تا میانه دوران بلوغ رخ می دهد و معمولاً طی 6 ماه تا 2 سال از بین می رود. در مردان بالغ ، ژنیکوماستی معمولاً در اثر بیماری دیگری مانند سرطان کبد یا ریه ، سیروز کبد، مشکلات تیروئید یا بدلیل بروز مشکلات هورمونی مانند سرطان غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی یا بیضه ایجاد می شود. الکل ، ماری جوانا ، متامفتامین و مصرف هروئین نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود. در مردان مسن ، ژنیکوماستی می تواند با تغییر در سطح هورمون ایجاد شود.

استفاده از داروهای خاص همچنین ممکن است باعث این عارضه شود ، از جمله:

  • استروئیدها، مانند پردنیزون یا دگزامتازون
  • داروهای مورد استفاده برای درمان صرع (مانند فنی توئین)
  • مصرف برخی داروهای قلبی
  • داروهای شیمی درمانی، به ویژه داروهای آلکیلاسیون، گروهی از داروهای ضد سرطان که با DNA  تداخل دارند و رشد سلول های سرطانی را مهار می کنند.
  • داروهای آنتی آندروژن (مانند فلوتامید و اسپیرونولاکتون)
  • داروهای ضد افسردگی (مانند دیازپام و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای).

بیشتر بخوانید=> ترمیم و بازسازی سینه

چگونه ژنیکوماستی تشخیص داده می شود؟

اگر نگران سینه های مردانه خود هستید، اولین قدم مراجعه به پزشک است. پزشک ممکن است آزمایش خون یا ماموگرافی تجویز کند. آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است شامل سیتی اسکن یاMRI ، سونوگرافی یا بیوپسی برای گرفتن یک نمونه کوچک از بافت از پستان می باشد.

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی بود؟

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • ورم
  • درد یا حساسیت
  • ترشحات از نوک یک یا هر دو سینه

درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی اغلب به خودی خود از بین می رود. این امر می تواند حدود 6 ماه تا 2 سال طول بکشد. اگر ژنیکوماستی در اثر داروها ایجاد شود، متوقف کردن دارو باعث بهبود ژنیکوماستی می شود. در صورت ایجاد عارضه پزشکی اساسی، درمان این بیماری ممکن است منجر به بهبودی شود.

اگر ژنیکوماستی دردناک باشد یا باعث خجالت شخص شود، سایر درمان ها در دسترس هستند. چندین دارو وجود دارد که نشان داده شده است که اندازه پستان را در مردان کاهش می دهد، اما مصرف این داروها برای همه موثر نمی باشد.

گزینه دیگر عمل جراحی پستان برای از بین بردن بافت چربی از پستان یا از بین بردن بافت غده پستان است.

ممکن است در افرادی که دارای اضافه وزن هستند جراحی به خوبی اثر نکند. جراحی ممکن است جای زخم های کوچک را در اطراف هاله سینه باقی بگذارد.

در مورد پسران نوجوان، بهتر است صبر کنید تا ژنیکوماستی در آنان، قبل از در نظر گرفتن عمل جراحی متوقف شوند.

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *