انواع مختلف سرطان سینه

بیشتر سرطان‌های سینه از مجاری که شیر را به نوک پستان می‌برند، در لوبول‌ها که در آن شیر مادر ساخته می‌شود، شروع می‌شود. با این حال، انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد و درک تمایز بین آنها ممکن است دشوار باشد.

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه به دو گروه اصلی تهاجمی یا غیر تهاجمی تقسیم می شوند. همه انواع سرطان سینه در یکی از این دسته بندی ها قرار می گیرند.

سرطان غیر تهاجمی چیست

 زمانی که سرطان سینه تهاجمی نیست، به احتمال زیاد سرطان مجرای درجا (DCIS)، یک نوع غیر تهاجمی سرطان پستان است که از مجرای شیر شروع می شود و هنوز به جای دیگری گسترش نیافته است. سرطان غیر تهاجمی سینه تقریباً یک مورد از هر 5 مورد جدید سرطان سینه را تشکیل می دهد. همچنین مرحله صفر سرطان سینه نامیده می شود و اکثر زنان در این مرحله پیش آگهی مثبت دارند. با این حال، DCIS می تواند پیشرفت کند و به خارج از مجاری شیر گسترش یابد و به سرطان مهاجم تبدیل شود.

سرطان مهاجم چیست

سرطان تهاجمی پستان  به هر نوع سرطان سینه اطلاق می‌شود که از محل اصلی گسترش می‌یابد و به مناطق دیگر مانند بافت سینه، غدد لنفاوی یا هر جای دیگری در بدن نزدیک می‌شود. اکثر سرطان های سینه تهاجمی هستند.

انواع سرطان سینه مهاجم

شایع ترین نوع سرطان مهاجم سینه کارسینوم مجرای مهاجم (IDC) نام دارد.  کارسینوم مجرای مهاجم (IDC) تقریباً 70 تا 80 درصد از کل سرطان های سینه را تشکیل می دهد. IDC از مجرای شیر شروع می شود و گسترش می یابد و به قسمت های دیگر پستان رشد می کند. با گذشت زمان، ممکن است بیشتر گسترش یابد یا به سایر قسمت های بدن متاستاز دهد.

کارسینوم لوبولار مهاجم (ILC) دومین نوع شایع است که تقریباً 5 تا 10 درصد از کل سرطان‌های سینه را تشکیل می‌دهد.  ILC در لوبول‌ها  جایی که شیر مادر ساخته می‌شود، شروع می‌شود و سپس به بافت سینه نزدیک گسترش می‌یابد. کارسینوم لوبولار مهاجم مانند کارسینوم مجرای مهاجم، می تواند متاستاز دهد.

بسیاری از انواع دیگر سرطان تهاجمی پستان وجود دارد – برخی از آنها نسبت به IDC رایج تر، برای درمان چالش برانگیزتر یا آسان تر هستند. انواع دیگر سرطان سینه که کمتر شایع هستند عبارتند از:

 • سرطان سینه سه گانه منفی یک سرطان سینه مهاجم است که درمان آن سخت است. حدود 15 درصد از تمام سرطان های سینه، سرطان سینه سه گانه منفی هستند.
 • سرطان سینه التهابی نوع نادری از سرطان تهاجمی پستان است. تقریباً 1 تا 5 درصد از تمام سرطان‌های سینه، سرطان سینه التهابی هستند.
انواع مختلف سرطان سینه

سرطان‌های نادر سینه که بر انواع دیگر سلول‌های سینه تأثیر می‌گذارند که درمان آنها تهاجمی‌تر و چالش برانگیزتر است شامل موارد زیر می شود:

 • بیماری پاژه سینه حدود 1 تا 3 درصد از کل سرطان های سینه را تشکیل می دهد.
 • آنژیوسارکوم حدود 1 درصد از کل سرطان های سینه را تشکیل می دهد.
 • تومورهای فیلود کمتر از 1 درصد از کل تومورهای سینه را تشکیل می دهند و اکثریت آنها سرطانی نیستند. با این حال، این تومورها به یکی از سه دسته تقسیم می شوند: خوش خیم (غیر سرطانی)، بدخیم (سرطانی) یا مرزی (جایی بین سرطان خوش خیم سینه و سرطان سینه بدخیم).

عوامل موثر در درمان

انواع سرطان سینه ممکن است توسط عوامل دیگری نیز متمایز شوند که به تعیین درمان‌هایی که احتمالاً مؤثر هستند کمک می‌کند. بهترین جراح پستان این عوامل را شناسایی می کند تا مناسب ترین برنامه درمانی را برای شما ارائه دهد. این عوامل عبارتند از:

 • سرطان پستان از کجا شروع می شود: سرطان سینه ممکن است در مجاری، لوبول ها یا جاهای دیگر پستان (به ندرت) شروع شود.
 • وضعیت گیرنده هورمونی: وضعیت گیرنده هورمونی به این موضوع اشاره دارد که آیا سلول‌های سرطان سینه پروتئین‌های خاصی دارند که به عنوان «گیرنده» عمل می‌کنند و به هورمون‌های استروژن و پروژسترون متصل می‌شوند. اگر سلول‌های سرطان سینه بیمار دارای گیرنده‌های هورمونی باشند، سرطان گیرنده هورمونی مثبت است، به این معنی که هورمون‌های استروژن و پروژسترون مسئول رشد سرطان هستند. اگر هیچ گیرنده ای وجود نداشته باشد، سرطان گیرنده هورمونی منفی است. وضعیت گیرنده هورمونی با آزمایش سلول های سرطان سینه که در طی بیوپسی یا جراحی برداشته می شوند، تعیین می شود. وضعیت گیرنده هورمونی سرطان بر نحوه درمان آن تأثیر می گذارد.
 • وضعیت HER2 . سرطان سینه بسته به سطح پروتئین محرک رشد به نام HER2 در سلول های سرطانی می تواند HER2 مثبت یا HER2 منفی باشد.
  • سرطان سینه HER2 مثبت دارای سطوح بالایی از پروتئین HER2 است، به این معنی که احتمال رشد سریع آنها نسبت به سایر انواع سرطان پستان بیشتر است، اما ممکن است با داروهایی که به طور خاص برای هدف قرار دادن پروتئین HER2 طراحی شده اند نیز درمان شوند.
  • سرطان هایی که HER2 منفی هستند به داروهای مشابه پاسخ نمی دهند.

سخن پایانی

هنگامی که سرطان سینه از سینه ها و خارج از غدد لنفاوی مجاور به سایر قسمت های بدن مانند استخوان ها، ریه ها، کبد یا مغز گسترش می یابد، به آن متاستاتیک می گویند که پیشرفته ترین مرحله سرطان سینه است .

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *