درمان توده سینه با بهترین روش

اکثر توده های سینه غیر سرطانی هستند، به این معنی که خوش خیم هستند. ممکن است از یافتن توده در سینه های خود مضطرب و نگران شوید، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که توده های خوش خیم بر سلامت شما تأثیر آن چنانی نخواهند داشت. با این حال، توده سینه می تواند نشانه سرطان باشد. بنابراین با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی روش های تشخیص و درمان توده سینه بپردازیم.

سینه ها در حالت نرمال باید چگونه باشند؟

بافت سینه از نظر قوام متفاوت است، به طوری که قسمت فوقانی بیرونی سینه شما سفت است و قسمت های داخلی-پایینی تا حدودی نرم تر است. اگر شما یک زن هستید، سینه‌ های شما در طول سیکل قاعدگی حساس ‌تر می ‌شوند. با افزایش سن سینه ها کمتر متراکم می شوند. حس کردن هرگونه برآمدگی، تغییر رنگ و نشانه های دیگر می تواند از علائم بروز توده سینه باشد که در این صورت برای درمان توده پستان باید اقدام کنید.

چرا توده در سینه ایجاد می شود؟

دلایل زیادی برای ایجاد توده درپستان وجود دارد، که در صورت داشتن هریک برای درمان توده سینه به پزشک مراجعه کنید. از جمله این دلایل عبارتند از:

 • کیست سینه که کیسه های نرم و پر از مایع هستند
 • کیست های شیری که به کیسه های پر از شیر اشاره دارد که می تواند در دوران شیردهی رخ دهد
 • سینه های فیبروکیستیک
 • فیبروآدنوم، به معنای توده های غیر سرطانی که به راحتی در بافت پستان حرکت می کنند و به ندرت سرطانی می شوند
 • هامارتوما، که یک توده خوش خیم و تومور مانند است
 • تومور غیر سرطانی در مجرای شیر
 • توده چربی
 • ورم پستان یا عفونت سینه
 • جراحت
 • سرطان پستان
تشخیص توده سینه

علائمی که باید به پزشک مراجعه کنید

به یاد داشته باشید که اکثر توده سینه غیرسرطانی هستند. با این حال، در موارد زیر برای تشخیص و درمان توده سینه باید به پزشک مراجعه کنید:

 • کشف یک توده جدید
 • یک ناحیه از سینه شما نسبت به بقیه قسمت ها به طور قابل توجهی متفاوت است
 • یک توده که بعد از قاعدگی از بین نمی رود
 • توده هایی که مدام تغییر می کنند یا بزرگتر می شوند
 • کبودی بدون دلیل سینه ها
 • پوست سینه شما قرمز شده یا شروع به قرمز شدن می کند
 • وجود نوک پستان فرورفته
 • متوجه ترشحات خونی از نوک پستان می شوید

وقتی توده سینه پیدا کردید چه باید کرد؟

تشخیص زودهنگام کلید مبارزه با همه بیماری ها از جمله درمان توده سینه است. تشخیص زودهنگام گزینه های درمانی بیشتر و بهترین شانس برای موفقیت درمان را فراهم می کند. روش های غربالگری و تشخیص زودهنگام متعددی برای درمان توده پستان وجود دارد. اما اگر توده ای پیدا کردید چه می کنید؟

مرحله اول: نترسید

طبیعی است که ذهن ما به سمت بدترین سناریو پیش برود و به دنبال درمان قطعی توده سینه باشیم. با این حال، طبق گفته بهترین متخصص پستان، بیشتر توده ها، به ویژه در زنان جوان، سرطانی نیستند.

دکتر مریم عواطفی، متخصص جراحی سینه، می‌گوید: فهرست طولانی‌ای از شرایط غیر سرطانی پستان وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد توده یا سایر علائم مرتبط با سرطان سینه شوند. یائسگی و بارداری از مهم ترین این دلایل هستند. بافت سینه به طور طبیعی ناهموار است، اما توده‌هایی که سفت‌تر یا متفاوت‌تر از سایر قسمت‌های سینه شما هستند، می‌توانند نشانه ایجاد توده در پستان باشند.

مرحله دوم: به پزشک مراجعه کنید

علیرغم اینکه توده ها اغلب خوش خیم هستند، برای معاینه و یا درمان توده سینه با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید ومنتظر نباشید که خود به خود از بین برود.

پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی خانوادگی شما می پرسد. سپس آنها یک معاینه فیزیکی از سینه ها، غدد لنفاوی، زیر بغل و پوست ناحیه سینه شما انجام می دهند. اگر توده ای پیدا کردند یا علائم دیگری را مشاهده کردند، ممکن است آزمایش های بیشتری را برای درمان توده پستان درخواست کنند.

مرحله سوم: آزمایش بیشتر

پزشک شما ممکن است برای کمک به تشخیص خوش خیم بودن یا نبودن توده درخواست آزمایشات بیشتر کند. دکتر عواطفی می‌گوید: «در حالی که این می‌تواند ترسناک باشد، به ایجاد یک دلیل قطعی برای توده کمک می‌کند و خیال شما را راحت می‌کند.»

تصویربرداری ممکن است شامل ماموگرافی، سونوگرافی یا MRI باشد. ممکن است به بیش از یک آزمایش تصویربرداری نیاز داشته باشید.

مرحله چهارم: نتایج

حتی اگر توده خوش خیم در نظر گرفته شود، پزشک شما ممکن است یک قرار ملاقات بعدی را برای نظارت و یا درمان توده پستان تعیین کند. توجه به این نکته ضروری است که اگر توده دیگری پیدا کردید یا علائم دیگری مانند ترشح از نوک پستان را تجربه کردید، این تغییرات را نادیده نگیرید.

آزمایشات لازم برای تشخیص توده سینه

اگر پزشک شما نتواند علت توده را شناسایی کند، ممکن است آزمایشات بیشتری تجویز شود.

ماموگرافی

ماموگرافی یک عکس اشعه ایکس از پستان است که به شناسایی ناهنجاری های پستان و درمان توده سینه کمک می کند. یک ماموگرافی تشخیصی را می‌توان با ماموگرافی‌های غربالگری قبلی، در صورت وجود، مقایسه کرد تا پزشک ببیند بافت پستان چگونه تغییر کرده است.

سونوگرافی

سونوگرافی یک روش غیرتهاجمی و بدون درد است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از پستان شما استفاده می کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

این آزمایش از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای گرفتن عکس های دقیق از سینه شما استفاده می کند.

آسپیراسیون با سوزن ظریف

برای درمان توده سینه مایع توده  را می توان با سوزن خارج کرد. در برخی موارد از سونوگرافی برای هدایت سوزن استفاده می شود. کیست های غیر سرطانی با برداشتن مایع از بین می روند. اگر مایع، خونی یا کدر باشد، نمونه توسط آزمایشگاه از نظر سلول های سرطانی آنالیز می شود.

بیوپسی

این روشی برای برداشتن نمونه ای از بافت برای تجزیه و تحلیل زیر میکروسکوپ است. انواع مختلفی از بیوپسی سینه وجود دارد:

 • بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (نمونه در طول آسپیراسیون با سوزن ظریف گرفته می شود)
 • بیوپسی با سوزن مرکزی
 • بیوپسی به کمک خلاء
 • بیوپسی استریوتاکتیک
 • بیوپسی جراحی (بیوپسی اکسیزیونال)

درمان توده های سینه

پزشک قبل از اینکه بتواند یک برنامه درمانی را تدوین کند، باید علت توده سینه شما را مشخص کند. همه توده های سینه نیاز به درمان ندارند.

اگر عفونت سینه دارید، احتمالاً پزشک آنتی بیوتیک برای درمان توده سینه  تجویز می کند. اگر کیست دارید، می توان آن را از مایعات تخلیه کرد. معمولاً کیست ها پس از تخلیه از بین می روند. در برخی موارد، کیست ها نیازی به درمان ندارند و ممکن است خود به خود ناپدید شوند.

اگر مشخص شود که توده پستان سرطانی است، درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لامپکتومی یا برداشتن توده
 • ماستکتومی، که به برداشتن بافت سینه شما اشاره دارد
 • شیمی درمانی، که از داروها برای مبارزه با سرطان بهره می گیرد
 • پرتو درمانی
آزمایشات تشخیصی کیست و سرطان سینه

درمان توده سینه شما به نوع، اندازه و محل تومور و اینکه آیا به خارج از سینه شما گسترش یافته است بستگی دارد.

کلام آخر

دلایل دیگری نیز برای ایجاد توده های سینه وجود دارد که نیازی به درمان ندارند. اگر به دلیل جراحت دچار توده سینه شده اید، پزشک ممکن است به شما اجازه دهد تا زمان بهبودی، توده سینه را درمان نکنید. برخی از انواع توده سینه مانند فیبروآدنوما در بسیاری از موارد اصلا نیازی به برداشتن یا درمان توده ندارند. به همین دلیل است که اگر توده پیدا کردید، مهم است که زود نگران نشوید. پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا تعیین کند که آیا توده نیاز به آزمایش بیشتری دارد یا خیر و آیا به درمان نیاز است یا خیر.

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *