راه های درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه از طریق روش‌های متعددی انجام می‌شود. بعضی از روش‌های درمان سرطان پستان شامل جراحی سینه، پرتودرمانی سینه، شیمی درمانی، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک است.

درمان سرطان سینه

روش‌های درمان سرطان سینه چیست؟

جراحی سینه،عمل حفظ سینه، برداشتن سینه، شیمی درمانی، هورمون درمانی و… از جمله روش‌های درمان سرطان سینه هستند. در بخش بعدی، در مورد هر کدام از روش‌ها توضیحات لازم را ذکر می‌کنیم.

جراحی سینه

جراحی سینه یکی از روش‌های رایج برای درمان سرطان سینه است. پزشکان تمام گزینه‌های جراحی را به بیماران توضیح می‌دهند و مزایا و معایب هر روش را بررسی می‌کنند. روش‌های جراحی سینه ممکن شامل ماستکتومی (برداشتن کل سینه)، لامپکتومی (برداشتن قسمتی از سینه) و رادیکتومی (برداشتن سینه و بافت‌های اطراف) است.

  • ماستکتومی، یک روش جراحی درمان سرطان پستان است که به منظور برداشتن توده‌های سرطانی و جلوگیری از پیشروی بیشتر سرطان انجام می‌شود.
  • لامپکتومی، جراحی برداشتن تومور یا توده غیرسرطانی سینه است. در این روش، مقدار کمی از بافت طبیعی سینه در اطراف تومور سرطانی نیز برداشت می‌شود. این روش به عنوان ماستکتومی جزئی، جراحی محافظت از سینه یا جراحی سینه و برداشتن گسترده نیز شناخته می‌شود. لامپکتومی برای درمان تومورهای کوچک و سرطان سینه در زنان استفاده می‌شود.
  • رادیکتومی نیز یکی از روش‌های مورد استفاده برای درمان سرطان سینه است، در این روش سینه و بافت‌های اطراف آن برداشته می‌شوند.

نکته: انتخاب روش جراحی مناسب برای درمان سرطان سینه، بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک دارد.

جراحی سینه برای درمان سرطان سینه

عمل حفظ سینه

 در جراحی حفظ سینه، توده سرطانی برداشته شده ولی سینه‌ها حفظ می‌شوند. این روش جراحی با نام‌های جراحی نگهدارنده سینه، توده‌برداری، برداشتن قطعه‌ای سینه یا برداشت ناکامل سینه نیز شناخته می‌شود. پس از جراحی حفظ سینه، اکثر بیماران پرتودرمانی می‌شوند تا هر سلول سرطانی باقی‌مانده در سینه از بین برود.

بیشتر بخوانید: علائم سرطان سینه در مردان

عمل برداشتن سینه

در عمل برداشت سینه، جراح بافت و غدد لنفاوی زیربغل را برمی‌دارد. در این روش پس از جراحی برخی از بیماران با روش پرتو درمانی نیز مورد درمان و مداوا قرار می‌گیرند.

پرتودرمانی سینه

پرتودرمانی سینه نقش حیاتی در درمان سرطان سینه دارد. در این روش رادیوتراپی، از امواج با انرژی بالا برای انهدام سلول‌های سرطانی سینه استفاده می‌شود. بعد از جراحی حفظ سینه یا برداشت سینه، بسیاری از زنان نیاز به پرتودرمانی دارند تا سلول‌های سرطانی که ممکن است در سینه باقی مانده باشد، از بین برده شوند. برای برخی بیماران نیز قبل از جراحی، از پرتودرمانی برای کوچک کردن و تخریب تومور سرطانی سینه استفاده می‌کنند. این روش در کنترل و درمان سرطان سینه موثر است.

انجام پرتودرمانی، بستگی به عواملی از جمله اندازه تومور دارد. این روش می‌تواند به دو صورت پرتودرمانی خارجی و پرتودرمانی با استفاده از کاشت انجام شود.

  • پرتو ‌درمانی خارجی: پرتو درمانی خارجی شامل تولید امواج رادیویی از یک دستگاه خارج از بدن است که در کلینیک یا بیمارستان انجام می‌شود. این روش 5 روز در هفته و به مدت چند هفته، طبق تشخیص و تجویز پزشک متخصص انجام می‌شود. استفاده از امواج رادیویی موجب تخریب سلول‌های سرطانی می‌شود.
  • پرتودرمانی به روش کاشت در سینه: در پرتودرمانی به روش کاشت در سینه یا براکی تراپی، محفظه‌های پلاستیکی نازکی که حاوی مواد رادیواکتیو هستند، داخل سینه قرار می‌گیرند. بیمار در این حالت برای چند روز در بیمارستان بستری می‌شود و پس از آن، برای مرخصی این محفظه‌ها از سینه خارج می‌شوند.

بیشتر بخوانید: عفونت سینه

شیمی درمانی برای سرطان سینه

شیمی درمانی برای سرطان سینه شامل استفاده از داروهای ضد سرطانی است که به صورت قرص یا تزریق به جریان خون وارد می‌شوند و در تمام بدن منتشر می‌شوند. این درمان ممکن است عوارضی مانند عفونت، خونریزی، کبودی، ضعف، خستگی، ریزش مو، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال، زخم دهان و لب را به همراه داشته باشد. عوارض و اثرات جانبی شیمی درمانی ممکن است بر اساس داروهای استفاده شده و واکنش هر بیمار متفاوت باشد.

عمل برداشتن سینه برای درمان سرطان سینه

هورمون درمانی سرطان سینه

هورمون درمانی یک روش موثر برای درمان سرطان پستان است. این روش درمانی شامل مصرف داروها است که می‌توانند مقدار استروژن در تومور را کاهش دهد. کاهش مقدار استروژن می‌تواند از طریق مهار ترشح آن در بدن یا مسدود کردن گیرنده‌های هورمونی در سلول‌های سرطانی صورت بگیرد. با کاهش استروژن، رشد تومور مهار می‌شود. هورمون درمانی سرطان سینه بر اساس تشخیص پزشک و نتایج آزمایش‌ها تعیین می‌شود و ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌های درمانی مانند جراحی یا شیمی درمانی استفاده گردد.

درمان بیولوژیک سرطان سینه

درمان بیولوژیک سرطان سینه یک روش درمانی است که به دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند در مقابل سرطان مبارزه کند. این درمان به دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند تا سد دفاعی قوی‌تری در برابر سلول‌های سرطانی ایجاد کند. برخی زنانی که با سرطان سینه پیشرفته رو به رو هستند، درمان بیولوژیک را دریافت می‌کنند. در این روش، پادتن‌ یا آنتی بادی در آزمایشگاه ساخته شده و به بیمار تزریق می‌شود. عوارض این روش شامل تب و لرز، درد، ضعف، تهوع، اسهال، سردرد و تنگی نفس هستند.

نتیجه‌گیری

درمان سرطان سینه یک مسئله بسیار مهم در حوزه پزشکی است. با استفاده از روش‌های مختلف از جمله جراحی، شیمی درمانی، ترکیبی از شیمی درمانی و رادیوتراپی، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک، تلاش می‌شود، سرطان سینه مورد درمان قرار بگیرد. هر بیمار و هر نوع سرطان سینه ممکن است نیاز به روش‌ها و درمان‌های مختلفی داشته باشد؛ اینکه از کدام روش برای درمان فرد مبتلا به سرطان استفاده شود به نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

سوالات متداول

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *