درمان کیست سینه در اهواز با 3 روش پزشکی

درمان کیست سینه در اهواز با استفاده از روش‌هایی مانند آسپراسیون با سوزن ظریف، هورمون درمانی و جراحی انجام می‌شود.بسیاری از کیست‌ها بدون نیاز به درمان، به شکل خود به خود رفع می‌شوند. با این حال، اگر کیست باقی بماند، سفت شود یا تغییرات قابل مشاهده داشته باشد، نیاز به پیگیری و درمان وجود دارد. در این موارد، مراجعه به پزشک برای ارزیابی و درمان ضروری است.

درمان کیست سینه

3 روش درمان کیست سینه

درمان کیست سینه در اهواز با استفاده از 3 روش جراحی، هورمون درمانی و آسپراسیون با سوزن ظریف انجام می‌شود.

آسپراسیون با سوزن ظریف

یکی از روش‌های درمان کیست سینه، آسپراسیون با سوزن ظریف است. آسپیراسیون با سوزن ظریف یکی از روش‌های بیوپسی پستان است که در مراکز سونوگرافی سینه انجام می‌شود. در این روش، با استفاده از سوزن نازک، نمونه‌ای از بافت یا مایع غیرطبیعی در سینه جمع‌آوری می‌شود. این نمونه سپس به آزمایشگاه ارسال می‌شود. آسپیراسیون با سوزن ظریف یک روش سریع و کم‌تهاجم بوده و می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد حالت و وضعیت سینه فراهم کند. در صورتی که پزشک تشخیص بدهد با این روش می‌توان تمام مایع را از کیست خارج کرد و توده را از بین برد، از این شیوه برای تشخیص و درمان استفاده می‌کند.

در برخی موارد، برای تخلیه مایع از کیست پستان، نیاز به بیش از یک مرحله درمانی وجود دارد. همچنین، احتمال عود کیست‌های قبلی یا ایجاد کیست جدید نیز وجود دارد. اگر کیست در طی سه دوره قاعدگی ادامه پیدا کرد یا بزرگ‌تر شد، باید به پزشک مراجعه کرده و برای بررسی دقیق‌تر و روشن شدن وضعیت، مشاوره بگیرید. پزشک شما می‌تواند تشخیص صحیح و راهنمایی درمانی مناسب را ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: آنکوپلاستی

هورمون درمانی

استفاده از قرص‌های ضدبارداری به منظور تنظیم چرخه قاعدگی می‌تواند در کاهش احتمال بازگشت بیماری کیست پستان موثر باشد. با این حال، به دلیل عوارض جانبی احتمالی نسبتا شدید قرص‌های بارداری و دیگر داروهای هورمونی مانند تاموکسیفن، استفاده از این روش درمانی تنها برای زنانی با نشانه‌های شدید توصیه می‌شود.

روش های درمان کیست سینه

انواع هورمون درمانی

هورمون درمانی یا هورمون تراپی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود:

هورمون تراپی مسدودکننده: این نوع هورمون تراپی به بدن کمک می‌کند که تولید هورمون‌های خاصی را مسدود کند. این روش در درمان بیماری‌هایی مانند سرطان پستان یا سرطان پروستات، استفاده می‌شود. این دسته از هورمون‌ها با مهار کردن تولید هورمون‌های آندروژن یا استروژن، تغییراتی در سطح هورمونی بدن ایجاد می‌کنند.

هورمون تراپی تداخلی: این نوع هورمون تراپی در شاخصه‌های رفتاری هورمون‌های داخل بدن تداخل ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، در درمان اختلالات هورمونی مانند عدم تعادل هورمون‌های تیروئید از این نوع تراپی استفاده می‌شود. این هورمون‌ها می‌توانند بر تولید، ترشح یا عملکرد هورمون‌ها تاثیر بگذارند و شاخصه‌های رفتاری و عملکردی بدن را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید: فیبروآدنوم پستان

جراحی کیست سینه

انجام عمل جراحی برای برداشتن کیست پستان در مواقع اضطراری و با تشخیص دقیق پزشک، توصیه می‌شود. اگر کیست سینه ناراحت‌کننده باشد، ممکن است با گذشت زمان عود کند یا علائم نگران‌کننده دیگری ایجاد کند، در این صورت ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. جراحی کیست سینه (لامپکتومی) حدود 15 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. جراح از یک تیغه الکتروکوتر استفاده می‌کند که یک نوع اسکالپل الکتریکی است و با استفاده از حرارت، خونریزی را به حداقل می‌رساند.

جراحی لامپکتومی به عنوان روشی کم تهاجمی شناخته می‌شود، زیرا کمترین تخریب را در بافت سینه ایجاد می‌کند و زمان بهبودی و بازگشت به فعالیت‌های روزانه نیز کم است. مهم است در مورد نیاز به جراحی با پزشک متخصص مشورت کنید.

هورمون درمانی برای درمان کیست سینه

بیشتر بخوانید: سرطان سینه بدخیم

نتیجه‌گیری

درمان کیست سینه در اهواز شامل آسپیراسیون با سوزن ظریف، جراحی و هورمون درمانی است. استفاده از هر کدام از این روش‌های درمانی کیست سینه، با توجه به نظر متخصص جراح سینه صورت می‌گیرد. پزشک متخصص بعد از بررسی وضعیت بیمار و دیگر عوامل، ممکن است یکی از روش‌های آسپیراسیون با سوزن ظریف، جراحی یا هورمون درمانی را تجویز کند. انتخاب روش درمانی بستگی به ویژگی‌های کیست، اندازه آن و وضعیت فرد بیمار دارد.

سوالات متداول

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *