عفونت سینه یا ماستیت چیست؟

اگر مادر به عفونتی به نام ماستیت مبتلا شود، شیردهی با مشکل مواجه می شود. این امر بر شیردهی تأثیر می‌گذارد و در مواقعی مادر را مجبور می‌کند که این روند را به طور کامل متوقف کند. این بیماری ممکن است در اثر نشت شیر از پستان یا مجاری شیر آسیب دیده، صدمات پستانی یا عدم رعایت بهداشت بدن و یا لباس ها ایجاد شود. در این مقاله به بررسی دقیق علل، علائم و درمان این بیماری میپردازیم.

ماستیت و التهاب سینه

ماستیت یا عفونت پستان چیست؟

ماستیت یا عفونت پستان در اصل یک تورم یا توده در پستان است که با درد، حساسیت و قرمزی همراه است. مادران معمولاً در عرض سه ماه پس از زایمان، وضعیت ماستیت حاد را تجربه می کنند. این عارضه به مادران شیرده محدود نمی شود، اما می تواند زنان را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهد. عفونت سینه در بین مادران شیرده که شیر خود را به نوزاد می‌دهند، شایع تر از عموم مردم است. ماستیت زمانی اتفاق می افتد که عفونت نوزاد یا دهان نوزاد وارد سینه شده و آن را عفونی کند. زنانی که دارای هر نوع مشکل مزمن سلامتی یا بیماری سبک زندگی مانند دیابت هستند نیز احتمالاً از ورم پستان رنج می برند. سرطان نیز می تواند منجر به ورم پستان شود.

ورم پستان بر بافت های چربی سینه تأثیر می گذارد که منجر به تورم، درد و توده می شود. این نوع عفونت در مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند دیده می شود. ماستیت در زنان معمولا در دوره شیردهی رخ می دهد و با ترشح شیر از پستان همراه است. با این حال، این عفونت به شکل کلی دو دسته دارد:

 • عفونت سینه‌ی اولیه که حاصل از عفونت باکتری‌ها در کانال‌های شیری سینه زنان است که به صورت اتفاقی و بدون مرتبط شدن با شیردهی رخ می‌دهد.
 • عفونت سینه‌ی دومی که در اکثر موارد در دوران شیردهی رخ می دهد، با ترشح شیر از پستان درگیر است و باعث التهاب و عفونت سینه به شکل آکومولات می گردد.

علت عفونت سینه چیست؟

همانطور که قبلا توضیح داده شد، ورم پستان به تورم، بزرگ شدن یا التهاب سینه ها اشاره دارد. علل مختلفی برای ورم پستان وجود دارد:

در مادران تازه متولد شده، التهاب سینه بیشتر در نتیجه عفونت توسط باکتری هایی است که از دهان نوزاد می آیند، که از طریق ترک های ریز در نوک سینه ها در طول شیردهی وارد مجاری شیر سینه می شوند. در حالی که این شایع نیست، بین 1 تا 3 درصد از تازه مادران از ورم پستان رنج می برند.

علت شایع عفونت سینه یا ماستیت عفونت استاف در زمان شیردهی مادر است. عفونت استاف زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های دهان نوزاد از طریق شکافی در نوک پستان وارد مجرای شیر شوند. عفونت سینه در مادرانی که در یک تا سه ماه گذشته زایمان کرده اند شایع است. این نوع باکتری به طور معمول روی پوست یافت می شود. در زنان بعد از یائسگی نیز دیده می شود. اگر باکتری وارد بافت پستان شود، می تواند به سرعت تکثیر شود و علائم دردناکی ایجاد کند. عفونت هایی مانند ورم پستان برای نوزادان مضر نیستند. مادران مبتلا به این عفونت می توانند به تغذیه نوزاد خود ادامه دهند.

گاهی اوقات ورم پستان نیز در نتیجه گرفتگی مجاری شیر به دلیل شیردهی ناکافی ایجاد می شود. نوزاد به دلایل مختلف ممکن است نتواند سینه مادر را در یک بار تغذیه خالی کند. در چنین مواقعی شیر در سینه‌ها جمع می‌شود و منجر به ورم پستان می‌شود. این مشکل را می توان با شیر دادن منظم به کودک کاهش داد. با این حال، گرفتگی مجاری شیر احتمال ابتلا به ورم پستان ناشی از عفونت پستان را افزایش می دهد و همچنین می تواند عفونت موجود را بدتر کند.

علت دیگر ابتلا به ماستیت با همان عفونت سینه ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن است.  همچنین این عفونت می تواند زنان مبتلا به دیابت و قند را تحت تاثیر قرار دهد.

علائم عفونت سینه

علائم گرفتگی مجرای سینه در زیر ذکر شده است:

 • ممکن است احساس کنید که کل سینه یا بخشی از آن دردناک، حساس، متورم و گاهی گرم است. برخی از مادران ممکن است التهاب را در یک ناحیه خاص تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است احساس کنند تمام سینه حساس است.
 • بارزترین علامت، تشکیل یک توده سفت در قسمتی از سینه است که به سمت نوک پستان است که اغلب هنگام لمس آن احساس حساسیت می‌کند.
 • توده در سینه ممکن است سینه را دردناک کند. گاهی اوقات بدن علائم قابل مقایسه با آنفولانزا، عمدتاً لرز و یا تب را نشان می دهد. اگر مادر شیردهی علائم آنفولانزا داشته باشد، احتمالاً بدون احساس علائم دیگر از ورم پستان رنج می‌برد.
 • همچنین ممکن است متوجه ترشحات سفید یا رگه هایی از خون از نوک پستان شوید.
 • تب شدید دائمی که به راحتی فروکش نمی کند و حساسیت طولانی مدت سینه. اگر عفونتی همراه با ورم پستان باشد، احساس بی‌انرژی می‌کنید.
 • ترک‌خوردگی نوک سینه‌ها که خونریزی می‌کند نیز یک علامت شایع است. حتی ممکن است غذا خوردن را از دست بدهید یا بین هر خوراک استراحت طولانی تری داشته باشید.
 • به غیر از نشانه های ذکر شده، علائمی مانند بزرگ شدن غدد لنفاوی، خارش سینه، درد یا سوزش، تورم غیرطبیعی، قرمزی پوست، علائمی شبیه آنفولانزا و تغییرات در سینه نیز در چنین مواردی ظاهر می شود.

علائم عفونت شدید پستان همچنین می تواند منجر به سرطان سینه التهابی شود که در آن صورت علایمی همچون گرمای غیر معمول در سینه ،آسیب دیدگی، احساس توده سینه، تغییر رنگ در نواحی پستان، حساسیت و درد سینه نیز دیده می شود.

علائم عفونت سینه

تشخیص ماستیت یا عفونت پستان

اگر علائم بالا را مشاهده کردید، با پزشک مشورت کنید. درمان به موقع می تواند به کاهش ناراحتی، جلوگیری از اختلالات مکرر در شیردهی و جلوگیری از سایر عوارض کمک کند. عفونت پستان معمولاً بر اساس علائم، شرح حال و آزمایش های پزشکی تشخیص داده می شود.

پزشک ممکن است نمونه شیر مادر را برای کشت به منظور تعیین میکروب های موثر بر این بیماری پیشنهاد کند. بر اساس تشخیص، پزشک می تواند دلیل اصلی درد سینه را پیدا کند. سایر مسائل را می توان نادیده گرفت، مانند ناهنجاری های دهان نوزاد، شکاف در نوک سینه ها، مسدود شدن مجاری شیر یا عفونت ناشی از مخمر. ممکن است برای تشخیص نوع التهابی احتمالی سرطان سینه، انجام ماموگرافی به شما پیشنهاد شود. این یک نوع کاملاً نادر از سرطان است که علائمی مشابه ورم پستان را نیز نشان می دهد.

عوارض ماستیت یا عفونت سینه

عوارض ماستیت سینه می‌تواند در صورت عدم درمان مناسب ایجاد شود. برخی از عوارض معمول ماستیت سینه شامل موارد زیر می شود:

 • آبسه
 • ترشحات شیری
 • خونریزی
 • عفونت خون
 • ایجاد خطرات در شیردهی

اگر شما به هرگونه علائم شبیه به ماستیت سینه رنج می برید، بهتر است در سریعترین زمان ممکن به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب برای شما تعیین شود و احتمال عوارض جدی تر کاهش یابد.

چگونه از عفونت و ورم پستان جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ورم پستان، سعی کنید از تاپ ها و سوتین های تنگ که سینه های شما را محکم می بندند استفاده نکنید. مطمئن شوید که به پهلو بخوابید زیرا اگر در نهایت به پشت بخوابید، شیر در سینه‌ها برگشت می‌کند. اطمینان حاصل کنید که تغذیه شما سالم است و نوزاد حتما از شیر سینه ها تغذیه کند زیرا می تواند سینه ها را پر کند و منجر به مسدود شدن مجاری شود. در صورت خستگی یا استرس، مستعد ابتلا به ورم پستان نیز هستید. به این دلیل که عفونت می تواند باعث ایجاد آبسه در پستان شود و نیاز به جراحی داشته باشد.

نکته مهم در راستای  جلوگیری از عفونت سینه، رعایت بهداشت بدن و لباس های مورد استفاده است. به طور کلی برای پیشگیری از ماستیت می توانید موارد زیر را رعایت نمایید:

 • با هر بار شیردهی سینه را از شیر خالی کنید.
 • از تمیز کردن شدید نوک پستان خودداری کنید.
 • سبک زندگی سالم همراه با تغذیه سالم داشته باشید
 • قبل از شیر دادن، حوله گرم و مرطوب را روی سینه بمالید.
 • از بستن سوتین های تنگ خودداری کنید
 • در صورت احساس توده، فورا به بهترین متخصص پستان مراجعه کنید.

درمان ماستیت یا عفونت سینه

به طور معمول، درمان مجرای شیر مسدود شده شامل آنتی بیوتیک های خوراکی برای از بین بردن باکتری های عامل عفونت است. درمان دیگر تخلیه شیر از طریق شیردهی یا پمپاژ است. این کار از تجمع بیشتر باکتری ها در سینه جلوگیری می کند و در نتیجه دوره عفونت را کاهش می دهد. سایر درمان ها برای عفونت سینه شامل:

دارو درمانی: داروهایی مانند آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک در این نوع از عفونت موثرترین هستند. بسیاری از زنان پس از دو تا سه روز مصرف ارو های تجویز شده بهبود می یابند..
عمل جراحی: درمان ماستیت با مصرف آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد التهاب صورت می‌گیرد.. در صورتی که عفونت بسیار شدید باشد و با داروهای ساده قابل درمان نباشد، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید. در برخی موارد مانند تشکیل آبسه یا پوستهای ضایع در سینه، لازم است که عمل جراحی انجام شود.

در برخی موارد، نیاز به  انجام راه های درمانی دیگری مانند تخلیه خون به علت جمع شدن خون در پستان می‌باشد. به همین دلیل در صورت بروز هرگونه علائمی از عفونت سینه، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بتواند تشخیص دقیق بیماری و درمان مناسب را تجویز کند.

برخی دیگر از روش های خانگی درمان ماستیت شامل موارد زیر می شود:

 • استراحت کافی
 • گرم کردن سینه با استفاده از حوله گرم
 • شیردهی بیشتر
 • استفاده از کمپرس یخی برای تسکین درد و التهاب سینه مفید است.
 • تمیز کردن مکرر سینه با آب و صابون
 • لباس مناسب

اگر به تشخیص درست و درمان موثری برای عفونت سینه نیاز دارید، بهترین راه حل مراجعه به پزشک است.

آیا ورم پستان میتواند روی کودک شما تأثیر بگذارد؟

حتی زمانی که با ورم پستان دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که این امر بر کودک شما تأثیر نخواهد گذاشت. آنها همیشه می توانند به تغذیه ادامه دهند، حتی از سینه های آسیب دیده. با این حال، ممکن است طعم شیر برای مدتی شورتر از حد معمول باشد. حتی اگر کودک باکتری های ناشی از عفونت را از طریق شیر مصرف کند، توسط اسیدهای گوارشی کودک از بین می رود. ذکر این نکته ضروری است که اثر آنتی بیوتیک ورم پستان بر روی نوزاد صفر است. تنها اثر غیرمستقیم دارو این است که شیر شما می تواند از سینه نهفته کاهش یابد.

اگر در دوران شیردهی هستید و ورم پستان دارید چه باید بکنید؟

 • اگر تازه مادر هستید، بسیار مهم است که حتی اگر ورم پستان دارید به شیردهی ادامه دهید تا شیر جمع نشود. در اینجا نکاتی وجود دارد که می توان آنها را دنبال کرد:
 • ممکن است هنگام تغذیه درد داشته باشد، اما این روند را ادامه دهید زیرا مشکل شما را کاهش می دهد.
 • سینه خود را در امتداد ناحیه مسدود شده ماساژ دهید، از نزدیک‌تر به سینه‌تان شروع کنید و به سمت نوک پستان حرکت کنید.
 • نگه داشتن فلانل های گرم روی سینه ها برای مدتی قبل از شیر دادن می تواند به شما آرامش دهد. این باعث رفلکس بی‌حالی می‌شود و روند تغذیه را برای شما آسان‌تر می‌کند.
 • گاهی ممکن است کودک شما به دلایل مختلف نتواند تمام سینه شما را خالی کند. اگر این به طور منظم اتفاق می افتد، عادت کنید شیر خود را در شیشه شیر پمپاژ کنید و سپس آن را به کودک خود بدهید.
 • هنگام تغذیه موقعیت ها را تغییر دهید تا به جابجایی انسداد کمک کنید و موقعیت ها را برای تغذیه موثرتر بیابید.

درمان های خانگی برای ورم پستان

برخی از درمان های طبیعی برای ورم پستان وجود دارد که می توانید آنها را در خانه امتحان کنید تا از این عارضه خلاص شوید:

می توانید سعی کنید هر بار قبل از شیر دادن از کیسه سرد روی سینه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که مستقیماً استفاده نمی شود زیرا می تواند به پوست آسیب برساند و همیشه قبل از استفاده آن را با یک پارچه تمیز بپوشانید. کمپرس سرد به شرایط تورم کمک می کند و تسکین می دهد. از طرف دیگر، کمپرس گرم می تواند به پاکسازی مجاری مسدود شده کمک کند و همچنین باعث گردش خون و بهبود جریان شیر شود. این می‌تواند رفلکس بی‌حالی شما را تحریک کند، که روند شیردهی را روان‌تر می‌کند.

از برگ های کلم می توان به عنوان عنصر گوگرد موجود در آن استفاده کرد که می تواند به کاهش التهاب کمک کند. این می تواند مادران شیرده را از مشکلاتی مانند گرفتگی و مسدود شدن مجاری تسکین دهد. برای این کار، چند برگ کلم را حداقل به مدت نیم ساعت در یخچال نگه دارید و سپس سینه عفونی خود را بپوشانید. بعد از گرم شدن برگ های قرار داده شده با یک برگ تازه جایگزین کنید.

می توانید راه حل دیگری را امتحان کنید که به راحتی در آشپزخانه در دسترس است. سیر دارای خواص آنتی بیوتیکی است که به از بین بردن باکتری ها کمک می کند. صبح که از خواب بیدار می شوید دو حبه سیر خام مصرف کنید. همچنین می توانید آن را با آب یا آب میل کنید.

یکی از درمان های طبیعی ورم پستان، سرکه سیب با خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی است. می تواند به کاهش تورم، مبارزه با عفونت و جلوگیری از گسترش آن کمک کند. همچنین افزایش انرژی اضافی را ارائه می دهد. برای این منظور، یک قسمت سرکه سیب و دو قسمت آب ولرم را بگیرید تا محلول شود و روی ناحیه عفونی بمالید. قبل از شستن، اجازه دهید حداقل 15 دقیقه بماند. این کار را دو یا سه بار تکرار کنید تا زمانی که عفونت از بین برود.

عوارض و عوامل خطر برای ایجاد ماستیت

عوامل خطر مرتبط با تشکیل ماستیت عبارتند از:

 • نوک سینه های ترک خورده که زخم هستند مستعد عفونت هستند.
 • عدم استفاده یکسان از سینه ها در دوران شیردهی و تخلیه نشدن کامل شیر که می تواند مجاری را مسدود کند.
 • بستن ضعیف در سینه اگر نوزاد نتواند به درستی بچسبد، شیر را به درستی از سینه نمی مکد. در واقع، اگر به نوزاد در موقعیت صحیح شیر نخورید، نوک سینه های شما را تحریک می کند و در نتیجه خطر را افزایش می دهد.
 • بیان یا تغذیه نامنظم.
 • یک سوتین محکم.
 • زایمان های متعدد
 • سابقه خانوادگی یا تجربه قبلی ماستیت.
 • تغذیه نامناسب، که می تواند رشد باکتری ها را در غده پستانی آسان تر کند.

اگر این بیماری درمان نشود، ممکن است منجر به جمع آوری بافت عمیق متشکل از چرک یا آبسه در سینه شود که به دلیل ضخیم شدن بیشتر سفت می شود. چنین تشکلی به یک روش جراحی برای تخلیه آبسه نیاز دارد.

کلام آخر

ماستیت اگر به موقع تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است و بهبودی آن زمان زیادی نمی برد. اگر به شما آنتی بیوتیک پیشنهاد شده است، مطمئن شوید که دوره را کامل کرده اید. اگر متوجه شدید که سینه‌هایتان هنوز حساس هستند و دمای بدن شما هنوز بالاست، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *