پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه یکی از روش‌های جراحی زیبایی است که باعث افزایش حجم سینه و بهبود شکل آن می‌شود. یکی از سوالاتی که پیش از پروتز سینه برای اکثر خانم‌هایی که تمایل به فرزندآوری و تغذیه نوزاد با شیر خود دارند در مورد امکان شیردهی بعد از پروتز سینه می‌باشد.

با توجه به اهمیت موضوع و نقل قول‌های بی‌اساسی که در مورد این موضوع وجود دارد در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

تاثیرپروتز سینه بر شیردهی

پروتز سینه معمولاً بر روی بافت‌های چربی و بافت‌های زیرین پوست سینه انجام می‌شود و به غیر از بریدگی‌های کوچک روی پوست، با بافت‌های شیری و غده‌های سینه تداخلی ندارد. بنابراین، انجام پروتز سینه به طور مستقیم بر شیردهی تأثیری ندارد. با این حال، در بعضی موارد، جراحی پروتز سینه ممکن است عملکرد غده‌های شیری را تحت تأثیر قرار دهد و باعث کاهش شیردهی شود.

در بعضی موارد، پروتز سینه ممکن است باعث کاهش حساسیت سینه و شیردهی شود، اما در بسیاری از موارد، شیردهی بعد از پروتز بدون مشکلات انجام می‌شود. برای حفظ شیردهی و افزایش حجم شیر، پیشنهاد می‌شود که زنان پس از پروتز سینه، با متخصصین مربوطه در مورد روش‌های بهبود شیردهی و افزایش حجم شیر صحبت کنند. در برخی موارد، مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای و عملکردهای مکملی مانند ماساژ سینه نیز ممکن است به شیردهی کمک کند.

شیردهی و پروتز سینه

عواملی موثر در شیردهی پس از پروتز سینه

آسیب به اعصاب و بافت‌ها و دلیل جراحی

بی‌حسی و یا درد در نوک سینه پس از پروتز سینه نشان دهنده‌ی آسیب عصبی در این ناحیه می‌باشد. آسیب وارد به بافت‌های ممکن است به مجاری شیر نیز گسترش بیابد و منجر به اختلال در شیردهی شود.

در افرادی که جراحی پروتز سینه به دلیل عدم رشد کافی سینه‌ها انجام می‌شود علاوه بر رشد ناکافی بافت سینه، ساختارهای عملکردی که در تولید شیر نقش دارند نیز به میزان کافی رشد نداشته‌اند، این افراد حتی در صورتی که جراحی پروتز سینه را انجام ندهند معمولاً نمی‌توانند با موفقیت به نوزاد خود شیر بدهند زیرا ساختارهای شیردهی در این افراد به قدر کافی رشد نیافته است. بنابراین در این افراد جراحی پروتز سینه را نمی‌توان به عنوان عاملی در عدم تولید شیرکافی و یا اختلال در شیردهی در نظر گرفت.

همچنین افرادی که پس از جراحی ماسکتومی اقدام به جراحی پروتز سینه می‌نمایند به دلیل خارج کردن مقدار زیادی از بافت سینه و غدد تولید کننده شیر نمی‌توانند شیردهی داشته باشند و این مشکل مربوط به عوارض پس از جراحی نمی‌باشد. در صورتی که این بیماران فقط در یک سینه پروتز داشته باشند در اغلب موارد می‌توانند از سینه‌ی دیگر خود به نوزاد شیر بدهند.

نوع برش

برخی از روش‌هایی که در جراحی پروتز سینه به کار می‌رود نسبت به سایر روش‌ها می‌تواند آسیب بیشتری به مجاری شیر، غدد و اعصاب آن وارد نماید به عنوان مثال برش‌هایی که در اطراف آرئول ایجاد می‌شود (دایره‌ی اطراف نوک سینه که رنگی تیره‌تر دارد) می‌تواند مجاری شیر را از بین برده و بر اعصابی که در شیردهی نقش دارند تاثیر منفی داشته باشد.

انواع برش در پروتز سینه

برش‌هایی که در زیر چین سینه ایجاد می‌شود و یا برش‌هایی که در زیر بغل ایجاد می‌شود آسیب کمتری وارد می‌نماید و شیردهی بدون ایجاد هرگونه مشکلی انجام خواهد شد.

محل قرار دادن پروتز

پروتزها را می‌توان در زیر و یا روی ماهیچه‌های سینه قرار داد، زمانی که پروتز در روی ماهیچه‌ها قرار بگیرد احتمال فشار بر مجاری و غدد شیری بیشتر می‌شود و همین امر می‌تواند تولید شیر را کاهش دهد.

عوارض شیردهی پس از پروتز

به طور کلی اکثر مادرانی که دارای پروتز سینه هستند می‌توانند به نوزاد خود شیر  بدهند اما در این بین برخی از عوارضی که ممکن است نسبت به سایر مادران بیشتر تجربه نمایند عبارت است از:

  • کمبود شیر و سیر نشدن نوزاد: به دلیل آسیب به غدد تولید کننده‌ی شیر پس از جراحی پروتز سینه ممکن است سینه‌های شما به مقدار کافی شیر تولید نکند و نوزاد با کمبود شیر مواجه شود.
  • درد در نوک سینه: در صورتی که پس از جراحی حساسیت نوک سینه‌ها بیشتر شود در هنگام شیردهی احتمالاً با درد زیادی مواجه می‌شوید و این امر مانع از شیر دادن به نوزاد می‌شود.
  • گرفتگی و انقباض در عضلات سینه
  • ماستیت یا ورم پستان: با توجه به اینکه پروتزها مقداری از فضای سینه‌ها را اشغال می‌نمایند، در ایام شیردهی ممکن است سینه‌هایی بزرگ‌تر داشته باشید.، بزرگ شدن سینه‌ها می‌تواند خطر ابتلاء به ورم پستان را افزایش دهد.

ترمیم آسیب‌های وارد شده به بافت و اعصاب پس از جراحی پروتز سینه

مجاری شیری، غدد و اعصاب آسیب دیده‌ی سینه در برخی از موارد می‌توانند خود را ترمیم نمایند، اما روند این ترمیم با سرعت آهسته‌ای طی می‌شود. هرچقدر فاصله‌ی بین زمان جراحی پروتز سینه و شیردهی بیشتر باشد احتمال بهبودی و التیام آسیب‌های وارد شده حین جراحی پروتز سینه افزایش می‌یابد در نتیجه شانس موفقیت در شیردهی نیز بالاتر می‌رود.

کلام آخر

براساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است درصد زیادی از خانم‌هایی که جراحی پروتز سینه را سالها پیش از بارداری انجام داده‌اند توانسته‌اند بدون هیچ مشکلی پس از به دنیا آمدن نوزاد به او شیر دهند با این حال تعداد اندکی از مادران نیز با مشکل شیردهی مواجه بوده‌اند.

در کاهش عوارض پس از جراحی، مهارت، تجربه و تخصص جراح یکی از اصول موفقیت در هر جراحی می‌باشد. در مورد جراحی پروتز نیز هرچقدر مهارت جراح بیشتر باشد احتمال وقوع عوارض پس از جراحی مانند مشکل در شیر دادن کمتر ایجاد می‌شود اما با در نظر داشتن تمام این موارد همیشه حتی با جراحی نزد بهترین جراحان احتمال مشکلاتی مانند اختلال در شیردادن پس از جراحی وجود دارد بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت بالایی دارد بهتر است جراحی پروتز را تا زمان پایان شیردهی به نوزاد خود به تاخیر بیندازید و پس از این دوره بدون کوچکترین نگرانی جهت جراحی اقدام نمائید.

در کل، پروتز سینه تأثیری مخرب بر شیردهی ندارد، اما در بعضی موارد ممکن است عملکرد غده‌های شیری را تحت تأثیر قرار دهد. برای حفظ شیردهی، می‌توانید با متخصصین مربوطه در موردروش‌های بهبود شیردهی و افزایش حجم شیر صحبت کنید. همچنین، حفظ و تقویت بافت‌های سینه با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش‌هایی که باعث افزایش عضلات پستان می‌شوند، می‌تواند به جلوگیری از افتادگی سینه و افزایش شیردهی کمک کند. در هر صورت، برای انتخاب بهترین روش برای شما، بهتر است با بهترین متخصص پستان مشورت کنید.

دکتر مریم عواطفی

دکتر مریم عواطفی

دکتر عواطفی هم اکنون دارای مدرک فلوشیپ جراحی پستان است و کلیه اعمال جراحی پستان شامل سرطان سینه، درمان بیماری های سینه، بازسازی سینه، انواع جراحی های زیبایی سینه را به عنوان تنها فلوشیپ جراحی پستان در جنوب ایران در استان خوزستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *